Jak wybrać architekta? Umowa – projektowanie wnętrz

Urządzaj swoje wymarzone mieszkanie, często korzystamy z pomocy projektanta wnętrz.
Projektowanie wnętrz to proces, w którym efekt jest uzależniony od pomyślnej współpracy z architektem. Wybór biura projektowego należy do trudnych decyzji, które mają realny wpływ na przebieg prac. Przed wyborem projektanta wnętrz musimy zastanowić się nad kilka rzeczami. Jaki styl w aranżacji wnętrz najbardziej pasuje do naszego gustu, w jakiej kolorystyce czujemy się najlepiej, co wpływa na pozytywne przestrzeganie przez nas wnętrz. Szukając architekta, warto zapoznać się z opiniami, rodziny i znajomych. Możemy wtedy realnie zobaczyć efekty pracy projektanta wnętrz, poznać szczegóły współpracy. Owocną współpracą z projektantem wnętrz zapewnia dobra komunikacja. Projektant powinien dopasować naszą wizję marzeń o swoich czterech kąt do swojego projektu, aby spełnić nasze indywidualne wymagania.

Koszt zaprojektowania wnętrz

Architekci zwykle potrzebują od kilku do kilkunastu tygodni na stworzenie projektu naszego domu. Koszt takiego projektu zależy od wielkości naszej nieruchomości, renomy danego biura projektowego, ceny zaczynają się od 150 złotych za metr kwadratowy urządzanej powierzchni. Na stronie stowarzyszenia architektów polskich możemy znaleźć informacje dotyczące wyceny zaprojektowania domu.

Umowa z projektantem wnętrz

Podpisując umowę z architektem wnętrz, należy pamiętać o kilka ważnych kwestiach. Umowa projektowanie wnętrz powinna zawierać: informacje na temat obu stron, określenie przedmiotu umowy. W umowie musi się znaleźć informacja na temat ilości propozycji wstępnych zazwyczaj się 2, na ich podstawie powstaje projekt koncepcyjny, który następnie ewoluuje do postaci projektu właściwego. W umowie koniecznie muszą się znaleźć etapy realizacji projekty z datami oraz wysokością honorarium. Powinny zostać szczegółowo opisane zasady współpracy zamawiającego i wykonawcy, podpisy wraz z rysunkami przyjętych zmian. Jeśli strony umawiają się nad nadzór autorski nad wykonaniem projektu, powinny zostać uwzględnione terminy wizyt projektanta. Tego typu umowa może zawierać porozumienia stron, w ramach niego dokonywane płatności przez wykonawcę będą regulowane przez zamawiające w określony sposób i w podanym terminie.