Budowa domu może być prostsza, niż myślisz

Budowa domu to ważne i ekscytujące przedsięwzięcie, a zarazem proces wymagający sporej cierpliwości, czasu i nerwów. Mając jednak solidny plan, można ten proces znacznie ułatwić. Poznaj kolejne kroki budowania własnego „gniazdka” i przekonaj się, że budowa domu może być prostsza, niż Ci się wydaje!

Projekt domu i formalności

Budowę domu należy rozpocząć od załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. To moment na gromadzenie niezbędnych dokumentów i pozwoleń, a także zakup działki i wybór projektu domu. W celu wybrania planu spełniającego wszystkie nasze wymagania i oczekiwania warto odwiedzić stronę domoweklimaty.pl. Na stronie znajdziesz profesjonalne projekty nowoczesnych i funkcjonalnych domów.

Budowa domu

Sam proces budowy domu składa się z trzech etapów, do których należą:

  1. Stan zerowy – są to prace wstępne, na które składają się m.in. ogrodzenie placu budowy, wytyczenie przez geodetę dokładnej lokalizacji budynku, a także przygotowanie fundamentów.
  2. Stan surowy otwarty – to etap obejmujący prace związane z postawieniem ścian zewnętrznych, stropów i betonowych schodów, a także wykonanie komina i pokrycia dachu.
  3. Stan surowy zamknięty – w tej fazie należy skupić się głównie na wykonaniu wszelkiego rodzaju instalacji, niezbędnych do codziennego funkcjonowania, czego efektem powinien być odbiór instalacji przez certyfikowanych instalatorów. To także czas na zamontowanie drzwi i okien.

Wykończenie oraz prace montażowe

To rozległy etap, którego zwieńczeniem jest osiągnięcie stanu domu „pod klucz”. Jest to etap, który należy rozpocząć od zainstalowania urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki, piece czy kominki. W dalszej fazie prace wykończeniowe i montażowe obejmują m.in. położenie tynków, wykonanie ścian działowych, ułożenie podłóg, malowanie ścian czy instalację gniazd elektrycznych i oświetlenia. Na tym etapie wykonujemy także ocieplenie elewacji zewnętrznej.

Zakończenie budowy

Zakończenie budowy to ostatni etap budowy domu. Jest to czas na dokończenie wszystkich kwestii formalnych, takich jak np. zgłoszenie zawiadomienia o zakończeniu budowy do właściwego nadzoru budowlanego. Teraz już bez przeszkód można dokończyć też aranżację wnętrz i wprowadzić się do własnego domu.

Jak widać, mając dobry, i solidny plan, a także wiedząc, jakie czynności wykonywać krok po kroku, proces budowy domu może okazać się znacznie łatwiejszy, niż nam się wydaje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domów, a także poznać sposoby na ograniczenie kosztów budowy, koniecznie przeczytaj artykuł „Optymalizacja kosztów budowy na przykładzie projektów domów o prostej bryle, które są tanie w budowie”.