Poddasze: cena robocizny. Adaptacja poddasza

Mieszkanie na strychu to wyzwanie, gdyż nie każde poddasze można łatwo przystosować do naszych potrzeb. Żeby adaptacja poddasza nie sprawiła niespodziewanych problemów, przed remontem należy sprawdzić stan strychu. Warto też zwrócić się po pomoc do fachowców – architekta i konstruktora. Aby móc dokonać remontu poddasza do celów mieszkalnych potrzebna jest zgoda na zmianę użytkowania powierzchni, na adaptacje poddasza muszą się zgodzić również nasi sąsiedzi
Stworzenie mieszkania na strychu to czasami duże wyzwanie, ponieważ nie każde poddasze możemy łatwo przystosować do potrzeb mieszkalnych. Zanim zaczniemy, jakikolwiek remont należy zwrócić się do konstruktora i architekta. Coraz częściej podczas projektowania domu architekci stawiają na aranżacje poddasza jako dodatkowe pomieszczenia domu. Podczas remontu poddasza na celu mieszkaniowe należy zwrócić uwagę na stan stropu, możliwość ocieplenia połaci, ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie.

Ważne aspekty remontu poddasza

Aby powstałe mieszkanie na strychu było komfortowe i wygodne, powinno mieć minimum 220 cm wysokości. Ograniczeniem w zaplanowaniu wykorzystaniu przestrzenie na poddaszu może być odległość między ścianami, na których oparte są krawędzie dachu, kominy, piony konstrukcyjne. Planując powierzchnię mieszkalną na strychu, musimy brać pod uwagę, zwiększone obciążenie stropu. Przed dokonaniem prac budowlanych na poddaszu należy sprawdzić miejsca narażone na przeciekanie, może się okazać, że będzie potrzebna wymiana pewnych miejscach pokrycia dachowego. Konstrukcje drewniane na poddaszu należy zabezpieczyć przed ogniem i mikroorganizmami. Tworząc powierzchnię mieszkaniową na poddaszu, należy zadbać o odpowiednią izolację dachu, możemy to zrobić za pomocą styropiany lub wełny szklanej. Robiąc adaptacje poddasza, najczęściej musimy zbudować schody, które zastąpią stosowaną dotychczas drabinę do wejścia na górę. Aby schody były wygodne, kąt nachylenia schodów powinien wynosić około 40 stopni, szerokość stopnia około 60 cm, wysokość stopnie nie powinna przekraczać 15-20 cm.

Koszty adaptacji poddasza: cena robocizny

Koszty adaptacji poddasza do celów mieszkaniowych, zależy od zakresu przeprowadzonych prac budowlanych. Za sam projekt stworzenia pomieszczeń mieszkalnych wykonany przez architekta zapłacimy około 2000 złotych. Poddasze cena robocizny może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.