Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Zalanie nieruchomości może nastąpić na wiele różnych sposobów: w wyniku powodzi, awarii rur lub z winy sąsiadów. Nawet jeśli zainwestujesz w ubezpieczenie, nadal będziesz musiał zająć się nieuporządkowanym bałaganem. Sprzątanie domu po tym, jak przeszła powódź lub został zalany nie jest ani łatwe, ani szybkie, ale przynajmniej może być skuteczne i bezpieczne. Firma osuszająca budynki kompleksowo się wszystkim zajmie.

Osuszanie budynków po powodzi

Powódź to prawdziwy dramat dla ludzi, którzy w jej wyniku niejednokrotnie tracą dobytek życia. Sprzątanie domu po czymś takim może być trudnym przeżyciem. Jeśli chcesz poradzić sobie z bałaganem samodzielnie lub z pomocą rodziny, musisz pamiętać o kwestiach higienicznych – woda powodziowa często jest zmieszana ze ściekami, wodami gruntowymi, chemicznymi środkami czyszczącymi, benzyną i nie tylko. Przed przystąpieniem do sprzątania koniecznie musisz się uzbroić w gumowe rękawiczki, odpowiednie buty, okulary ochronne, a nawet w maskę, może być N95. Jeśli natomiast czujesz, że cię to przerasta, zleć prace profesjonalniej firmie osuszającej budynki. Profesjonaliści poradzą sobie ze wszystkim, łącznie w wypompowaniem wody z domu. Stojąca woda może być niebezpieczna, ponieważ im dłużej będzie miała kontakt z podłogą, tym większe ryzyko, że dotrze do fundamentów.

Wyrzuć wszystko, co musisz!

Pozbywanie się rzeczy może być bardzo trudne, zwłaszcza dla osób sentymentalnych. To także najbardziej czasochłonne zajęcie. Wszystko, czego dotknęła powódź musi zostać dokładnie sprawdzone. Dla własnego bezpieczeństwa i swojej rodziny lepiej nie ryzykować i nie zostawiać niczego, na czym może pojawić się pleśń. Całą resztę musisz porządnie wyczyścić. Mogą w tym pomóc najróżniejsze mieszanki, w tym także domowe sposoby, takie jak wybielacz, ocet, sok z cytryny, soda. Kluczowy może się okazać plan osuszania. Łatwym i godnym zaufania sposobem na zautomatyzowanie procesu jest zakup osuszacza. Osuszacze odprowadzają wilgoć z pomieszczeń poprzez powolne wpuszczanie powietrza.

Każdy dom jest inny, ale dobrą zasadą jest to, że powinien on wyschnąć w ciągu jednego do dwóch tygodni. Należy zrobić wszystko, aby udało się osuszyć pomieszczenia w tym czasie, w przeciwnym pojawi się szkodliwa dla zdrowia pleśń. W osuszaniu pomogą wspomniane już osuszacze, wentylatory, odkurzanie na mokro, a nawet wietrzenie. Kluczem do wysuszenia domu jest konsekwencja. Gdy już zaczniesz, nie możesz odpuścić, dopóki nie upewnisz się, że zniknęły wszelkie ślady wilgoci.