Budowa domu – ile się czeka na pozwolenie na budowę domu?

Aby móc zacząć myśleć o budowie domu, najpierw musimy posiadać działkę. Wybierając działkę musimy , zwrócić uwagę m.in. na jej lokalizację. Ceny działek są wyższe w dużych miastach niż na wsi. Najbardziej popularne działki pod budowę domu to grunty o powierzchni 700-1000 m2.

Wybór projektu

Jeśli mamy zakupiona działkę musimy wybrać projekt domu, możemy wybrać gotowy projekt, lub
Wybór architekta do to możliwość posiadania domu dopasowanego do potrzeb rodziny pod kątem każdych detali. Taki projekt jest o wiele droższy od gotowego i trzeba na niego czekać nawet kilka miesięcy. Możemy zakupić gotowy projektu domu, później adaptuje go się np. do wymiarów działki.

Pozwolenie na budowę

Do rozpoczęcia budowy potrzebujemy decyzji administracyjnej wydanej przez odpowiednie starostwo, należy złożyć wypełniony wniosek, oraz potrzebne dokumenty, ile się czeka na pozwolenie na budowę domu, to zależy od urzędu, ustawowo powinien być rozpatrzony w ciągu 65 dni. Od zezwolenia na budowę nie musimy wnosić żadnej opłaty skarbowej.Kolejnym etap budowy domu to dość czasochłonny i trudny pod względem biurokratycznym, czyli doprowadzenie do działki przyłączy. Doprowadzenie przyłączy takich jak woda, prąd, gaz następuje na podstawie umowy właścicielem działki z dostawcą tego rodzaju mediów. Przyłącze energetyczne, wodne buduje się zgodnie z projektem zagospodarowania działki stworzonym przez architekta.

Koszt budowy domu

Średni okres trwania budowy domu wynosi 18 miesięcy. Koszt budowy domu w 2020 roku średnio wynosi 2249 złotych za metr w tym zawarta cena materiałów i robocizna. Aby móc przekonać się, jaki będzie całkowity koszt budowy domu, należy stworzyć szczegółowy kosztorys, nie musimy robić tego samemu, możemy zlecić to kosztorysantowi. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć ile będzie wynosić koszt budowy domu, wszystko zależy od projektu, powierzchni, użytych materiałów, powierzchni, a także lokalizacji i ceny działki. Dom można wybudować za 200-300 tysięcy złotych a może to być też inwestycja, które wyniesie milion złotych.