Jak pomalować pokój w 2021 roku? Inspiracje najmodniejszymi trendami

Domy to nasze osobiste sanktuarium, przestrzeń, w której chcemy czuć się bezpiecznie, komfortowo i – przede wszystkim – szczęśliwi. W ostatnich miesiącach spędzamy w czterech kątach więcej czasu, niż kiedykolwiek wcześniej. Szukamy więc odpowiedzi na pytanie: jakimi odcieniami warto się otaczać? Kolory, które starannie dobieramy do malowania ścian w domu lub mieszkaniu, odgrywają ważną rolę, stanowiąc tło dla naszego codziennego życia. Barwa jest czymś więcej niż tylko dekoracją – budzi emocje i może wpływać na to, jak czujemy się w prywatnej przestrzeni.

Klasyka wciąż w modzie

Stosując neutralne kolory na ścianach i podłogach, mamy całkowitą swobodę zabawy z odważnymi barwami mebli i dodatków. Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się tworząc zaskakujące kontrasty stonowanych ścian z żywymi odcieniami wyposażenia. W 2021 roku projektanci nadal uwielbiają kolor szary, przede wszystkim z tego powodu, że nadaje się on do łączenia z praktycznie każdą inną barwą. Ta uniwersalna baza jest szeroko stosowana zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w dekoracjach w stylu vintage.

Z racji częstszego przebywania w domu, do łask powróciły proste i klasyczne palety kolorów, dzięki którym łatwo uzyskać przytulną przestrzeń. Jeśli pojawia się pytanie: jak pomalować pokój, inspiracje zwykle wskazują na kompozycje związane np. z barwami natury. Do łask wracają odcienie khaki, często łączone z czystą bielą, łagodne tonacje niebieskiego czy barwy kości, rozgrzanego piasku i klasycznej czerni. Wykorzystując te kolory, można stworzyć odpowiednie tło dla każdego pomysłu na oryginalne meble lub nietuzinkowe dekoracje.

Nieśmiertelna zieleń

Czy zielony to nowy szary? To pytanie bardzo często padało jeszcze w 2020 r. Dziś znamy już odpowiedź. W tej chwili barwa ta jest wszędzie we wnętrzach – zdobi ściany zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i klasycznych przestrzeniach. Stanowi synonim natury oraz wyróżnia się uspokajającymi właściwościami, co w dużym stopniu usprawiedliwia jej popularność. Zieleń jest po prostu soczysta w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Od aksamitnych ciemnych tonacji po jasne i podnoszące na duchu odcienie – barwa ta może być z powodzeniem używana w całym domu. Malowanie ścian cudowną zielenią pozwala w wyjątkowy sposób poczuć jedność z naturą, co obecnie docenia coraz szersze grono osób. Wszyscy eksperci od projektowania wnętrz są zgodni, że w 2021 r. domy będą bardziej zielone niż kiedykolwiek wcześniej.