Budowa domu – jak ją zaplanować?

Planowanie budowy domu to bardzo skomplikowany proces, który należy rozpocząć przynajmniej na kilka miesięcy przed wpuszczeniem na działkę ekipy remontowej. Jak się za to zabrać i o czym szczególnie warto pamiętać?

Dobry architekt kluczem do sukcesu

Za pięknymi, dobrze postawionymi domami zwykle stoją profesjonalni architekci, którzy nie tylko doradzą swoim klientom najlepsze możliwe rozwiązania, ale również zadbają o wszelkie kwestie formalne oraz techniczne. Planując budowę domu powinniśmy więc skorzystać z pomocy dobrego architekta, który ma doświadczenie w projektowaniu domów mieszkalnych. Architekt może oczywiście zająć się nie tylko projektem zewnętrznym, ale również wystroju wnętrz. Zwykle jednak w tym celu będziemy musieli zatrudnić dwóch architektów – jednego, który specjalizuje się w budownictwie, drugiego zaś od stylistyki wnętrz.

Dobrze dobrane okna

Bardzo dużą wagę powinniśmy, już na etapie projektowania domu, przywiązać do okien. Okna to nie tylko doskonała ozdoba mieszkania czy domu (szczególnie, jeśli zdecydujemy się na okna PVC Kraków o niestandardowych wymiarach), ale również gwarancja bezpieczeństwa. Warto postawić na najwyższej jakości okna z montażem, dzięki którym możemy mieć pewność, że unikniemy problemu utraty ciepła, a także wilgoci w pomieszczeniach. Okna w Krakowie możemy zamówić w wielu firmach, jednak wybierajmy prawdziwych ekspertów i fachowców w swojej dziedzinie. Okna są bardzo ważnym elementem także ze względu na to, że po prostu jest ich w domu dużo. Wymiana nieodpowiednich, nieszczelnych okien może się zatem okazać bardzo kosztowna. O wiele lepiej jest więc zainwestować w dobrej jakości okna już na etapie budowy domu. 

Balkon czy taras?

Budując dom trudno jest oprzeć się pokusie stworzenia idealnego tarasu lub balkonu. Niektórzy decydują się na jedno i drugie rozwiązanie, jednak architekci, ze względów czysto praktycznych, odradzają je. Powodem jest fakt, iż zwykle spędzamy czas albo na tarasie albo na balkonie. Balkon, owszem, może posłużyć jako miejsce na przykład do wywieszania prania, jednak wtedy przyda nam się jedynie niewielka jego powierzchnia. Tymczasem jednoczesna budowa dużego balkonu i tarasu zwyczajnie mija się z celem. Dobrze jest więc na etapie projektowania domu dobrze przemyśleć, czy chcielibyśmy mieć taras czy też balkon. Warto tutaj uwzględnić wszelkie potrzeby domowników zarówno tych młodszych, jak i starszych.

Koszty przedsięwzięcia

Większość firm budowlanych podkreśla, że niemal każda inwestycja kosztuje znacznie więcej, niż wynosi początkowy jej kosztorys. Warto o tym pamiętać, gdyż cena końcowa może być nawet o 20-30% wyższa od zakładanej. Na początku musimy więc określić budżet, którym dysponujemy. O wstępny kosztorys możemy poprosić architekta lub pracowników firmy budowlanej. Niestety, może okazać się, że z pewnych rzeczy będzie trzeba zrezygnować bądź postawić na nieco tańsze materiały. Warto pamiętać, by nie rezygnować z dobrej jakości drzwi, bramy lub okien. Są to gwaranty bezpieczeństwa domowników.