Jak układać parkiet. Błędy, których należy unikać.

Parkiet nadaje wnętrzu znacznego charakteru. Dzięki wybranemu rodzajowi drewna i sposobowi układania parkietu zyskasz ciepło i wygodę. Ale zanim zaczniesz, jest kilka zasad, które musisz znać. Oto błędy, których należy unikać przy układaniu parkietu.

Parkiet nie jest trudny do ułożenia.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, parkiet nie jest trudny w montażu. Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje kilka kategorii mniej lub bardziej złożonego układania, niezależnie od rodzaju parkietu.
Najczęściej spotykane są panele. Parkiet nie jest przybity gwoździami ani przyklejony, lecz zmontowany na styk i pozostaje na swoim miejscu dzięki własnemu ciężarowi. Do tego typu instalacji nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności ani narzędzia, dlatego można to zrobić samodzielnie, bez pomocy profesjonalisty.

Panele nie powinny być równoległe do okna.

Układ podłogi zależy od konfiguracji Twojego pokoju. Ważne jest, aby wiedzieć, że wybiera się orientację pasów w zależności od źródeł naturalnego światła. Na przykład, panele nie powinny być równoległe do głównego okna. Podobnie, jeśli pomieszczenie jest prostokątne, należy wzorować się na jego kształcie i układać paski wzdłuż ściany. Jeśli masz wąskie pomieszczenie, nie wahaj się powiększyć go wizualnie, układając parkiet tak, aby listwy pasowały do drzwi wejściowych.

jak układać parkiet w domu

Nie skąpić ilości.

Nawet jeśli obliczenie parkietu potrzebnego do posadzki w pokoju jest prawidłowe, lepiej jest zwiększyć swoje potrzeby o około 10%. Zakup parkietu z niewielką marżą pozwoli Ci poradzić sobie z problemami z montażem. Jeśli pozostało trochę paneli, można je wykorzystać w renowacji, aby wymienić w przyszłości uszkodzone panele Lepiej zaplanować więcej parkietu, niż zabraknąć go na wykończenie pokoju.

Instalacja w niewłaściwym pomieszczeniu.

Parkiet z paneli jest bardziej delikatny niż parkiet lity. Dlatego też wymaga szczególnej troski, jeśli ma być utrzymywany w idealnym stanie przez długie lata. I do tego niezbędny jest wybór pokoju. Najlepiej unikać pomieszczeń, w których odbywają się częste wizyty. Zaleca się również nie chodzić w butach po parkiecie pływającym, aby nie uszkodzić desek z obcasami.
Rozpryski wody lub jedzenia mogą również uszkodzić pływający parkiet. Dlatego należy unikać używania go w kuchni. Jeśli podoba Ci się wygląd parkietu w tym pomieszczeniu domu, wybierz podłogę z linoleum lub PCV w imitacji drewna. Dzięki temu podłoga będzie znacznie łatwiejsza do sprzątania.
To samo odnosi się do łazienki. Ten rodzaj parkietu nie musi być dostosowany do wilgotności pomieszczenia, nawet jeśli jest zabezpieczony lakierem.

Nie zapomnij przygotować podłogi.

Tylko dlatego, że układanie parkietu jest proste, nie oznacza, że nie wymaga minimalnego przygotowania. Konieczne jest, aby podłoga była sucha, zdrowa, czysta i przede wszystkim płaska! Wilgoć może uszkodzić solidny parkiet.
Podłoga musi być czysta, ponieważ w przeciwnym razie parkiet może się nie kleić. Wreszcie, aby można było łatwo położyć parkiet, podłoga musi być płaska, aby zapobiec powstawaniu zagłębień i uszkodzeniu parkietu w czasie. Jednak warstwa izolacyjna może poprawić nierównomierność podłogi.

Przed przystąpieniem do układania podłogi należy również sprawdzić, czy futryna drzwiowa nie zostanie zasłonięta przez płyty podłogowe i izolację. W przypadku montażu paneli podłogowych na wykładzinie, nie ma potrzeby instalowania izolacji.