Czym wyróżniają się najlepsze rękawice robocze?

Rękawice robocze często nie są wybierane z należytą starannością. Ich użytkownicy czy pracownicy firm odpowiedzialni za takie zakupy niekoniecznie zwracają uwagę na staranne dopasowanie, wychodząc z założenia, że rękawice ochronne szybko się niszczą, gubią, niekoniecznie są szanowane na co dzień. Efektem czasami bywają zatem po prostu tanie rękawice robocze, niekoniecznie dopasowane do potrzeb stanowiska, bez pożądanych w określonych okolicznościach właściwości. Tymczasem odpowiednie, wytrzymałe rękawice robocze są w stanie spełnić bardzo wymagające oczekiwania, dlatego warto ich wyborowi poświęcić nieco czasu,

1. Jakie rękawice robocze warto wybrać?

2. Rękawice ochronne i robocze – materiały

3. Dopasowanie rękawic roboczych do konkretnych prac

Oczywiście, bardzo ważne jest, aby kupować wytrzymałe warianty rękawic roboczych – to jeden nie jedyne kryterium, na jakie powinno się zwracać uwagę. Więcej informacji na temat wymagań, jakie powinny spełniać ochronne rękawice robocze znajduje się na stronie optimumbhp.pl.

Jakie rękawice robocze warto wybrać?

Przed dokonaniem zakupu rękawic roboczych warto zadać sobie pytanie, do jakich zadań będą one przydatne i jaka jest specyfika pracy. Nieco inne modele sprawdzą się, gdy pracownik musi wykazać się precyzją, inne zaś – gdy praca jest trudna, a dłonie powinny być przede wszystkim dobrze chronione. Dobrze sprawdzają się także rękawice robocze ocieplane, ale nie każdym stanowisku są potrzebne.

  • Materiał

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej pary rękawic roboczych jest dobór odpowiedniego materiału. Gdy pracujesz z ostrymi narzędziami, kluczowa jest ochrona przed ranami ciętymi, typową dla prac ogrodniczych, stolarskich czy obróbki metali. Ważne jest znalezienie materiału o odpowiedniej grubości – zastosowanie znajdą tu rękawice robocze skórzane wykonane z syntetycznej lub naturalnej skóry. Rękawice z dodatkowym wzmocnieniem na dłoniach mogą również być skuteczną opcją. Warto zainwestować w różne typy rękawic, które będą odpowiednie zarówno w ciepłe, jak i zimne dni, np. rękawice robocze ocieplane.

  • Rodzaj pracy

Przy wyborze rękawic roboczych należy zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych zadań. Różne zawody wymagają różnych rodzajów rękawic, od elektryków po spawaczy czy pracowników remontowych. Ważne są także trwałość i dopasowanie rękawic do dłoni. Zbyt luźne lub zbyt ciasne rękawice mogą ograniczyć zręczność i ersze operowanie narzędziami. Odpowiednia ochrona jest kluczowa dla zmniejszenia ryzyka urazów i utrzymania sprawności. Ważne jest, aby skupić się na bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania.

  • Specyficzne właściwości rękawic

Rękawiczki ochronne mają różne właściwości. Rękawice nitrylowe są cienkie, co pozwala na swobodę ruchu i łatwe chwytanie. Ich właściwości wodoodporne sprawiają, że są idealne do prac związanych z wodą, chemikaliami lub substancjami barwiącymi. Natomiast rękawice skórzane lub warsztatowe z antypoślizgową powłoką na spodzie zapewniają ochronę przed odciskami i są zazwyczaj bardziej trwałe, co sprawia, że mogą służyć dłużej.

Rękawice ochronne i robocze – materiały

Jak wspomnieliśmy, przy wyborze rękawic roboczych i ochronnych duże znaczenie ma materiał użyty do ich produkcji. Przy wyborze rękawic ochronnych zawsze należy zwracać uwagę na kluczowy czynnik stanowiący zagrożenie. Z jakich materiałów można wybierać?

Jedną z opcji są rękawice robocze wzmacniane skórą lub skórzane. Tego typu rękawice chroniące dłonie stanowią skuteczną ochronę przed iskrami, źródłami ciepła, uderzeniami, odpryskami farby oraz szorstkimi przedmiotami. Dodatkowo rękawice powlekane laminowaną powierzchnią to sprawdzona ochrona przed wysokimi temperaturami. Podobne właściwości posiadają rękawice aluminizowane, nazywane również termicznymi lub spawalniczymi. Włókna syntetyczne nie tylko chronią przed ciepłem i zimnem, ale także zapobiegają przecięciom i otarciom.

Drugą kategorię rękawic BHP stanowią rękawice z materiału, które chronią przed zabrudzeniami takimi jak kurz czy farba oraz otarciami, jednakże mogą być mniej skuteczne w przypadku kontaktu z szorstkimi lub ostrymi krawędziami. Niektóre modele są więc dodatkowo wzmacniane, na przykład gumą lub powierzchnią antypoślizgową na spodzie, aby zapewnić lepszą przyczepność.

Dopasowanie rękawic roboczych do konkretnych prac

Jak wspomnieliśmy, inne właściwości mają rękawice spawalnicze, a inne rękawice monterskie. Jeśli myślimy o pracy w ogrodnictwie, hydraulice czy motoryzacji najważniejsze będzie zabezpieczenie dłoni przed działaniem cieczy i substancji chemicznych. Rękawice pokryte gumą lub częściowo wodoodporne zabezpieczają przed przedostaniem się wody i innych płynów do wnętrza. Istotne jest również zabezpieczenie przed niskimi i wysokimi temperaturami. Podczas zimy warto używać rękawic roboczych ocieplanych, natomiast przy pracach takich jak spawanie czy obróbka metali, gdzie istnieje ryzyko poparzeń gorącymi iskrami, warto wybrać rękawice ognioodporne.

Na szczęście na rynku jest asortyment, który pozwoli dopasować rękawice i rękawiczki BHP do każdej sytuacji.