Jakie wiertło do betonu wybrać?

Odpowiedni dobór wiertła jest niezbędny, aby sprawnie, efektywnie i szybko nawiercać i przewiercać otwory w betonie. Źle dobrane wiertło nie tylko sprawi, że przewiercenie materiału będzie wyjątkowo trudne lub całkowicie niemożliwe, lecz także może doprowadzić do uszkodzenia materiału oraz samego elektronarzędzia. Sprawdź, jakie wiertło do betonu wybrać i na co zwracać uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji.

Jakie wiertło do betonu należy wybrać?

Beton należy do jednych z najtrudniejszych w obróbce materiałów mineralnych. Jego przewiercenie – a zwłaszcza przewiercenie betonu zbrojonego – to nie lada wyzwanie, któremu sprostają wyłącznie wiertła przeznaczone do betonu.

Należy pamiętać, że choć niesamowicie istotne, to samo dobrze dobrane wiertło nie poradzi sobie z betonem, jeśli nie dysponujemy odpowiednio mocną wiertarką. Do obróbki betonu zawsze należy korzystać z młotowiertarek lub wiertarek z udarem, które pozwolą skutecznie obrabiać materiał i nie będą narażone na przegrzanie czy spalenie w wyniku jego intensywnej obróbki.

Mamy już odpowiednią wiertarkę. Zatem, jakie wiertło powinniśmy do niej dobrać? Zdecydowaną większość gamy wierteł stanowią wiertła do betonu SDS Max, które montowane są kompatybilnie z wiertarkami udarowymi i młotowiertarkami z uchwytem SDS Max gwarantującym wydajne i optymalne przeniesienie momentu i siły wiercenia z wału urządzenia na wiertło. Poza tym uchwyt SDS Max pozwala na szybkie zamontowanie wiertła bez konieczności użycia narzędzi.

Wiertła widiowe i diamentowe

Wśród gamy wierteł do betonu należy wymienić przede wszystkim popularne wiertła widiowe. Ich ostrza są wykonane z węglików spiekanych, mają wysoki stopień twardości, gwarantują dużą wytrzymałość eksploatacyjną i wysoką sprawność wiercenia w betonie. Niektóre lepszej jakości wiertła widiowe są również wyposażone w odpowiedniej konstrukcji głowicę, która w przypadku natrafienia na pręt zbrojeniowy ogranicza ryzyko ześlizgnięcia się z pręta i zakleszczenia się wiertła.

Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo twardym betonem i konieczne jest wykonanie w nim głębokich otworów, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych wierteł diamentowych. Są to zdecydowanie najtwardsze wiertła, które pozwalają na sprawne wiercenie w betonie oraz przewiercanie prętów zbrojeniowych. Najczęściej są one wykorzystywane są do najtrudniejszych prac budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych.

Poza samym materiałem wiertła należy zwrócić uwagę również na liczbę i geometrię jego ostrzy. Poczwórne ostrza sprawdzą się do przecinania prętów zbrojeniowych, a ostrza podwójne doskonale sprawdzą się do wiercenia w nieuzbrojonym betonie oraz w murze.