Jaki kolor elewacji wybrać? Elewacja domu w kolorze szarym

Przy wyborze koloru elewacji warto brać nie tylko upodobania estetyczne właścicieli domu, ale warto dobrać kolor elewacji budynku, który może optycznie powiększyć lub zmniejszyć powierzchnie budynku. Kolor pokrycia dachu powinien współgrać z zewnętrznym kolorem ścian domu. Dom będzie się prezentować stylowo i nowocześnie, jeśli każde jego elementy stworzą spójną całość. W przypadku budynków otynkowanych tradycyjną metodą kolor zewnętrzny kolor ścian może mieć wpływ na trwałość całej elewacji budynku.

Elewacja domu w kolorze szarym

Warto również pomyśleć nad tym, czy kolor budynku ma dopasować się do pobliskiej architektury, czy ma się odróżnić na tle sąsiednich domów. W przypadku domów piętrowych dobrym rozwiązaniem jest ciemny kolor elewacji, barwa ciemniejsza od pokryci dachowego. Jeśli chodzi o budynki parterowe, warto postawić na jasne elewacje, przez co wizualnie ściany staną się większe.
Przy wyborze koloru elewacji należy zwrócić uwagę na teren, gdzie znajduje się dom, jakie czynniki mogą mieć wpływ na niszczenie elewacji. W przypadku domów, które stoją przy nieutwardzonej drodze, nie jest dobrym pomysłem kolor ścian domu w jasnych kolorach, elewacja domu w kolorze szarym może być dobrą alternatywą. Jeśli dom jest wystawiony na bezpośrednie padanie promienie słońca, niekorzystnym jest wybór elewacji w intensywnych kolorach, ponieważ po kilku latach ulegnie on wyblaknięciu. Ważną kwestią jest to, czy w pobliżu znajdują się drzewa i rośliny pylące. W elewacji w kolorze białym jest lepszym rozwiązaniem w przypadku domów mieszczących się w mieście niż na oberżach miasta, wsi.

Modne kolory elewacji

W ostatnich latach wśród najczęściej wybieranych barw elewacji króluje szarość, biel grafit, beże, pomarańcz. Domy z białą elewacją od kilkunastu lat kojarzą się z elegancją. Jednak biel to niezbyt praktyczne rozwiązanie, wymaga regularnego czyszczenia, odświeżania. Należy jednak pamiętać, że kolor elewacji ma duży wpływ na trwałość elewacji. Zewnętrzne ściany domu o ciemnych barwach przyciągają więcej promieni słońca, co może skutkować pękanie tynku. Ponadto ciemniejsze koloru elewacji wpływa na podwyższenie temperatury wewnątrz domu.