Praktyczne rozwiązania w zasięgu ręki, czyli jak urządzić ogród od A do Z?
Ogród to zielona część posesji, o której marzy każdy właściciel działki budowlanej. Najczęściej za urządzanie ogrodu bierzemy się na samym końcu. W końcu trzeba wyrównać glebę i usunąć budowlany gruz. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić ogród od A do Z. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Gatunek trawy wpływa na jej trwałość, ale i szybkość wzrostu
Na pewno po wyrównaniu terenu i jego odchwaszczeniu można przystąpić do sadzenia trawy. Przed tą czynnością warto jeszcze zastosować siatkę na krety. Dzięki temu nieestetyczne kopce nie będą pojawiać się na powierzchni trawnika czy blisko rabat. Siatka na krety jest ułożona równolegle do powierzchni trawnika kilkanaście centymetrów poniżej jego poziomu. Wybór mieszanki traw ma bardzo duże znaczenie. Można wybrać trawę sportową, która jest bardziej odporna na deptanie, ale wymaga też częstego przycinania ze względu na szybki wzrost. Jeśli chce się utrzymywać wyższy trawnik można postawić na gatunki łąkowe, zwłaszcza gdy chce się stworzyć naturalistyczną aranżację ogrodu. Każdy wysiany trawnik musi być solidnie podlewany do momentu wykiełkowania trawy. Najlepiej trawę sadzić wiosną, gdy nie ma już przymrozków, choć dobrą porą na zakładanie trawnika jest także jesień, a dokładnie pierwsza połowa września. W mieszance traw powinien znaleźć się niezwykle odporny rajgras angielski, a także kostrzewa czerwona.
Po wykonaniu trawnika, obsadź rabaty
Gdy już trawnik jest wykonany, można zabrać się za tworzenie rabat. Warto wybrać gatunki o podobnych wymaganiach glebowych. Decydując się na lawendę na rabatach, można sadzić obok niej nagietki. Dobrze sprawdzą się także przywrotniki, które kwitną na żółto. Odpowiednim wyborem mogą być także czyśćce wełniste o srebrzystych liściach. Wiele osób marzy o ogrodzie w angielskim stylu wtedy na rabacie można sadzić różne odmiany róż. Obok róż można sadzić rośliny tworzące kępy takie jak wspomniana lawenda. Sprawdza się ona nie tylko do ogrodów w stylu prowansalskim, ale również angielskim. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja róż jest wymagająca. Bywa, że atakują je szkodniki albo cierpią na choroby grzybowe. Jak chronić róże przed chorobami? Na pewno regularne nawożenie i zrównoważone podlewanie będzie kluczem do sukcesu. Trzeba też regularnie obserwować rośliny by zawczasu zauważyć chorobę i uratować rośliny na rabacie. Wtedy trzeba wykonać opryski. Róże potrzebują oczywiście gleby żyznej i przepuszczalnej, a optymalne pH wynosi 6-6,5.
Zasadź w ogrodzie małe drzewka i krzewy, wybierz styl ogrodu
Poza rabatami w ogrodzie możesz postawić na solitery. Świetnie komponują się one choćby z ogrodową altanką. Możesz wybrać stosunkowo mocne i odporne na choroby drzewka iglaste. Sprawdzą się cyprysiki. Możesz wybrać też sosnę japońską czy rodzimy świerk. W ogrodzie pięknie będą się też prezentować krzewy czy też trawy ozdobne. Wśród tych ostatnich szczególnie efektowne są trawy pampasowe, które dość dobrze czują się w polskich ogrodach. Ozdobne trawy można sadzić także w donicach i ozdobić nimi wejście do domu.
Zadbaj o funkcjonalne, ale i podkreślające piękno oświetlenie ogrodu
Nie można zapomnieć o tym, jak ważną funkcję pełni oświetlenie ogrodu. Oczywiście lampki solarne bardzo dobrze się sprawdzą, jednak konieczne będzie zastosowanie także tradycyjnej elektryczności w ogrodzie. Urokliwe ogrodowe latarenki czy znajdujące się na elewacji kinkiety może uzupełnić lampa najazdowa. Takie oświetlenie stosowane jest przede wszystkim przy garażu pomiędzy kostką brukową. Może mieć szeroki kąt padania światła i obejmować dość duży teren. Na pewno zwiększa widoczność kierowcy wjeżdżającego na posesję czy też wyjeżdżającego z niej wieczorem. Oczywiście lampy najazdowe są niemal ukryte w ziemi i przez to niezwykle funkcjonalne. Mają też pełną odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, dzięki szczelności IP 65. Mogą być też zamontowane przy samej elewacji i ją podświetlać wieczorową porą. Lampa najazdowa nie jest trudna w montażu. Trzeba wiedzieć, że w miejscu montowania lamp nie powinna gromadzić się woda, mimo że mają wysoki stopień szczelności.