Co musisz wiedzieć o drewnie budowlanym?

Płyta OSB drewnopochodna i drewno konstrukcyjne to materiały często wykorzystywane w budownictwie. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki – przydają się zarówno podczas budowy fundamentów, jak i ścian, pokryć dachowych, stropów, podłóg. Planujesz budowę domu lub remont? Sprawdź, co musisz wiedzieć o drewnie budowlanym i jak wybrać odpowiedni materiał.

Drewno budowlane – czym jest i do czego służy?

Istnieje wiele rodzajów drewna budowlanego, na przykład: drewnopochodne płyty pilśniowe, płyty wiórowe, sklejki lub płyty OSB. Są to materiały wykonane z drobnych wiórów drzewnych, które poddawane są dalszej obróbce, czyli klejeniu, formowaniu, cięciu. Poszczególne rodzaje drewna budowlanego różnią się twardością, gęstością i składem, odpornością na nacisk i działanie wilgoci. Jakie wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie ma ono być wykorzystane.

Sklejki i płyty OSB sprawdzą się do budowy szalunków, schodów, zabudowy ścian. Płyty pilśniowe i wiórowe posłużą do konstrukcji mebli oraz podłóg, możesz ich też użyć jako izolatora do ociepleń wewnątrz budynków. Drewno budowlane impregnowane, zabezpieczone żywicami polimerowymi, doskonale nadaje się do użytku zewnętrznego, na zabudowy tarasów, podbitek, ścian.

Płyta OSB – ceniony materiał budowlany

Czym wyróżniają się płyty OSB na tle innych rodzajów drewna konstrukcyjnego? Jest to bardzo popularny materiał, dostępny w różnych wariantach. Na rynku bez trudu znajdziesz płyty OSB jedno- i kilkuwarstwowe, o zróżnicowanych grubościach, surowe i wilgocioodporne. OSB przyda się zarówno do budowy ścian lub dachu, jak i tworzenia niebanalnych aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym.

Co jeszcze musisz wiedzieć o drewnie budowlanym, jakim jest płyta OSB? Materiał zamówisz w większości hurtowni budowlanych i magazynów, w standardowych arkuszach 1250 mm x 2500 mm lub na wymiar, według indywidualnych wytycznych. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi elektronarzędziami do obróbki płyt, zleć ich docięcie, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas, materiał i pieniądze.