Jakie są rodzaje pojemników na odpady?
Właściwa segregacja odpadów to obowiązek mieszkańców, właścicieli firm oraz użytkowników przestrzeni publicznej. W każdym z tych obszarów spotkać możemy odpowiednio oznakowane kosze, do których można wyrzucać wyłącznie konkretny rodzaj śmieci. Jakie są rodzaje oraz pojemności tego rodzaju zbiorników i co trzeba wiedzieć o koszach, by w świadomy i zgodny z przyjętymi zasadami sposób segregować domowe odpady?
Segregacja śmieci obowiązkowa w wielu gminach
Choć ustawa o gospodarowaniu odpadami, zwana potocznie „śmieciową”, obowiązuje w Polsce od ponad 10 lat, w dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że polskie prawo nakłada wymóg segregacji. Gminy zachęcają do tego na różne sposoby, m.in. obniżając opłaty za wywóz i usługi komunalne tym mieszkańcom, którzy zadeklarują segregowanie śmieci na zmieszane, tworzywa sztuczne, szkło oraz materiały biodegradowalne.
Na terenie wielu miast, miejscowości, dzielnic czy osiedli obowiązuje wręcz nakaz segregacji, a uchylanie się od niego może skutkować nałożeniem odpowiedniej kary pieniężnej. Jednocześnie, gminy oraz instytucje publiczne nieustannie prowadzą szeroko zakrojone akcje edukacyjne, w ramach których informują mieszkańców, jak ważna jest segregacja i dlaczego podział na frakcje, powinien zaczynać się już naszych domach.
Jaki pojemnik na śmieci wybrać?
Jednym z kluczowych obszarów w zakresie efektywnego gospodarowania odpadami jest wiedza dotycząca tego, jak wybrać odpowiedni pojemnik na śmieci. Estetyczne kosze oraz kontenery, które powinny znajdować się na każdej posesji, pozwalają na bezpieczne magazynowanie:
– zmieszanych odpadów komunalnych;
– papieru, tworzyw sztucznych metali i szkła;
– produktów pochodzenia organicznego;
– materiałów odpadowych z prowadzonej działalności gospodarczej.
Warto dodać, że kosze różnią się nie tylko przeznaczeniem, które najczęściej wyrażone jest kolorami, ale również pojemnością. Najpopularniejsze objętości pojemników na śmieci to: 120 l, 240 l, 770 l oraz 1100 l. Produkowane z wytrzymałego tworzywa PEHD doskonale sprawdzają się przy magazynowaniu wszelkiego rodzaju śmieci „domowych”, a także nieuciążliwych odpadów z działalności gospodarczej.
Najmniejsze kubły o pojemności 120 oraz 240 litrów doskonale sprawdzą się w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Pojemniki do selektywnej zbiórki o większej objętości to rozwiązania dedykowane przedsiębiorstwom, spółdzielniom mieszkaniowym oraz instytucjom, w których ilość wytwarzanych odpadów znacznie przekracza zapotrzebowanie typowej, kilkuosobowej rodziny.
Gdzie w Warszawie zamówić kosze na śmieci?
Chcąc zamówić lub wypożyczyć pojemniki na śmieci, swoje kroki warto skierować do jednego z przedsiębiorstw zajmujących się świadczeniem usług komunalnych. W Warszawie i okolicach takim podmiotem jest m.in. BYŚ – firma od lat obsługująca wywóz odpadów na terenie Aglomeracji Warszawskiej. Niewątpliwym atutem takiej współpracy będzie fachowe doradztwo – pracownicy podpowiedzą, jaka pojemność koszy będzie optymalna dla naszych indywidualnych potrzeb. Pozwoli to uniknąć ryzyka, że w dniu zbiorki nasz pojemnik będzie w połowie pusty lub nie zmieści wszystkich śmieci.