Bramy przemysłowe rolowane Krispol jako alternatywa dla bram segmentowych, wszędzie tam gdzie bramy panelowe nie znajdą zastosowania ze względu na brak miejsca

Współczesne rozwiązania w budownictwie, w tym w budynkach przeznaczonych na garaże, warsztaty i hale produkcyjne powinny być proste, funkcjonalne i estetyczne. Brama rolowana musi być więc łatwa w obsłudze i przyjemna w odbiorze wizualnym. Jakie są zatem rodzaje bram rolowanych, które praktycznie wyparły już z rynku bramy uchylne i jeszcze bardziej tradycyjne bramy skrzydłowe? Z jakich materiałów są wykonane i czy ich montaż jest skomplikowany? Poniższe wskazówki pomogą Ci znaleźć odpowiedni produkt, dopasowany do Twoich wymagań.

Bramy rolowane czym właściwie są te produkty i jak są zbudowane i na czym oparta jest ich konstrukcja?

Bramy te wykonane są z lameli, czyli aluminiowych powierzchni, często izolowanych cieplnie. Zastosowanie dwuściennej budowy lameli, z umieszczoną wewnątrz pianką poliuretanową daje przyzwoity komfort cieplny. Osadzenie pianki bez użycia kleju wewnątrz lameli, nie wpływa niekorzystnie na jej stabilność. Do pokrycia powierzchni lameli możemy wybrać lakier bezbarwny lub kolor z palety RAL. Istnieje też możliwość zastosowania lameli z otworami świetlnymi lub wentylacyjnymi. Brama zwijana działa na zasadzie rolety okiennej. Jej płaszcz chowa się w kasecie umieszczonej w nadprożu lub na zewnątrz garażu. Warto sprawdzić informacje na temat bram na stronie: https://www.systemo.eu/oferta/bramy-rolowane/

Bramy rolowane rodzaje, podział i różnice wynikające z ich konstrukcji oraz przeznaczenia do konkretnych zadań:

Ze względu na rodzaj montażu wyróżniamy:

  1. Bramy rolowane do kasety wewnętrznej. Kaseta (skrzynka), w której chowa się brama, umieszczona jest na nadprożu wewnątrz pomieszczenia. Nadproże to konstrukcja przeważnie w formie belki umieszczona bezpośrednio nad otworem bramy garażowej.
  2. Kolejnym rodzajem jest brama roletowa zwijana do kasety umieszczonej na zewnątrz garażu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pod sufitem w garażu nie mają zbyt wiele miejsca.
  3. Brama rolowana przemysłowa Krispol. Specjalny rodzaj bramy do zastosowań profesjonalnych. Zazwyczaj do hal produkcyjnych, punktów usługowo handlowych, centrów logistycznych itp. Zasadniczo produkt przewidziany bez obudowy wału do środka obiektu, ale w zestawie z opcjonalną skrzynką – obudową wału, możliwy do zastosowania na zewnątrz. Brama przemysłowa rolowana zawsze jest wyposażona w silnik przemysłowy 400 V do pracy intensywnej. W przypadku braku miejsca na osadzenie tego typu silnika, można alternatywnie zastosować silnik rurowy jednofazowy.

Podział technologiczny produktów zwijanych ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonane są bramy rolowane:

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bram przemysłowych rolowanych ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Zapoznanie się z charakterystyką, pomoże dokonać Ci właściwego wyboru:

  1. Bramy rolowane stalowe są malowane proszkowo lub zabezpieczone lakierem poliestrowym. Dzięki temu ich powłoka jest chroniona przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, czyli korozją. Są one solidne i trwałe.
  2. Bramy zwijane aluminiowe są równie wytrzymałe, a równocześnie lżejsze. Kluczową rolę odgrywa dobry montaż. Tylko użycie mocnych i sprawdzonych profili daje gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania.

Napęd do bram rolowanych, podział ze względu na charakterystykę pracy i zastosowanie do konkretnego miejsca przeznaczenia

Każda brama rolowana jest zazwyczaj wyposażona fabrycznie w automatyczny napęd. Dodatkowo jest on także standardowo zaopatrzony w awaryjny system otwierania, kiedy automatyka zawiedzie, lub znacznie częściej kiedy mamy do czynienia z brakiem prądu. System awaryjny działa w następujący sposób: niewidoczny z zewnątrz mechanizm awaryjnego rozłączenia jest schowany w skrzynce. Aby się do niego dostać trzeba otworzyć zamek znajdujący się na obudowie kasety. Następnie wkładając korbę do specjalnego gniazda silnika w skrzynce można ją otworzyć ręcznie. W bramach przemysłowych rolowanych otwieranie awaryjne następuje zarówno poprzez korbę z poziomu napędu lub za pomocą łańcucha i przekładni z poziomu posadzki. Napędy do bram zwijanych dzielą się na te garażowe rurowe do pracy mało intensywnej o napięciu 230 V, jak i te nasadowe boczne 400 V do pracy intensywnej, przeznaczone do przemysłu i jego pochodnych. Jest to kluczowy podział, który musimy brać pod uwagę przy wyborze bramy rolowanej i samego napędu.

Jak działa napęd do bramy rolowanej i na co musimy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Napędy do bram roletowych generalnie dzielą się na napędy rurowe umieszczone w środku wału bramy, napędy nasadowe boczne osadzane na wale i jest jeszcze trzeci rodzaj tzw. napędy z przekładnią planetarną, często stosowane w kratach rolowanych. Bramy rolowane otwierają się ze średnią prędkością, w zależności od rodzaju wybranego napędu, ale można przyjąć, że jest to ok. 0,15 – 0,25 m/sek. Zamykanie przebiega w podobnym tempie. Cały układ automatyki bramy zwijanej to silnik plus centrala i często jeszcze w komplecie opcje dodatkowe takie jak listwa krawędziowa, fotokomórki, odbiornik radiowy i piloty zdalnego sterowania. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest brama wyposażona w napęd na pilota, ale są również prostsze i bardziej ekonomiczne rozwiązania w postaci bram otwieranych z przycisku na centrali czy włącznika naściennego. Wybór odpowiedniej bramy głównie w kontekście rodzaju napędu jest niezwykle istotny przy wyborze, bo później nie może on zostać już zmieniony. Przed tego typu inwestycją należy zatem poprosić fachowców o właściwy dobór produktu.

Montaż bramy rolowanej jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych elementów całego procesu zakupu uruchomienia i wdrożenia produktu do codziennej pracy:

Montaż i akcesoria do montażu są uzależnione od rodzaju powierzchni nadproża i węgarków. Nadproże żelbetonowe lub te z cegły pełnej wymaga użycia kołków o średnicy 6-8 mm lub większych. Do ścian z cegły szczelinowej lub gazobetonu stosuje się kołki do cegły szczelinowej. Ściany z materiałów otworowych wymagają użycia całych gotowych systemów do tego rodzaju powierzchni. Prawidłowy montaż, a dokładniej jego poszczególne etapy nie mogą się obejść bez skorzystania z profesjonalnych usług firmy montażowej do skorzystania, z których serdecznie Państwa namawiamy.

Jaka brama rolowana do warsztatu, firmy czy hali stricte przemysłowej, a jaka do garażu przydomowego?

Bramy zwijane do warsztatów, firm i przemysłu powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością oraz ponadprzeciętną intensywnością czy wydajnością pracy. Najlepsze będą bramy rolowane ze stali. Jak było już powiedziane, są one niezwykle wytrzymałe. Dodatkowo, niezła izolacja cieplna z pianki poliuretanowej zapewni odpowiednią temperaturę wewnątrz warsztatu.
Do garaży przy domach jednorodzinnych możemy zastosować bramy aluminiowe, ale równie dobrze możemy zamówić też te ze stali. Intensywność pracy i wydajność takiej bramy może być niewielka, bo ilość otwarć w ciągu dnia zazwyczaj nie przekracza kilku. Brama z silnikiem rurowym będzie w tym przypadku w zupełności wystarczająca. Wielość dostępnych kolorów i oklein pozwoli dopasować płaszcz bramy do koloru elewacji garażu lub budynku mieszkalnego. Bramy garażowe roletowe to produkty niezwykle estetyczne i reprezentacyjne.

Zalety bram zwijanych na wał w stosunku do klasycznych i bardzo popularnych bram segmentowych otwieranych pod stropem

Największą zaletą bram rolowanych jest oszczędność miejsca. Ma to ogromne znaczenie przy niewielkich podjazdach domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, a także w warsztatach, gdzie front placu, zajęty jest przez auta lub inne urządzenia. Zastosowanie bram tego typu wpływa też na estetykę otoczenia. Brama schowana w kasecie znajdującej się w nadprożu lub zewnętrznej części garażu nie przytłacza małej przestrzeni. Izolacja cieplna jest zadowalająca, o ile użyto do wypełnienia podwójnych lameli pianki poliuretanowej. Automatyka, w którą brama jest zaopatrzona ( na ogół fabrycznie ) oraz awaryjny system otwierania ręcznego, pozwala na otwieranie płaszcza zarówno bez wysiadania z auta, jak i w razie awarii bezproblemowe dostanie się do garażu. Systemy alarmowe ułatwiają kontrolę nad garażem i ostrzegają przed włamaniem. Cena bram rolowanych jest ciągle atrakcyjna ze względu na coraz większy wachlarz usług i dużą konkurencję na rynku. Te wszystkie elementy składają się na to, że bramy rolowane są dobrym rozwiązaniem do Twojego przydomowego garażu lub warsztatu. Tym bardziej jest to ciekawa alternatywa choćby dla bram segmentowych, gdy w garażu nie ma na tyle miejsca, żeby brama segmentowa mogła zostać zainstalowana. Ciekawa oferta bram rolowanych dostępna jest tu: https://www.systemo.com.pl/bramy_rolowane.html