Żywice iniekcyjne
Żywice iniekcyjne zabezpieczą różne powierzchnie przed przedostawaniem się wody. Dowiedz się, jak działają oraz jakie typy żywicy iniekcyjnej możesz znaleźć.
Kilka słów o żywicach iniekcyjnych
Budynki oraz powierzchnie z różnego powodu mogą być narażone na przenikanie wody do wewnątrz, co może spowodować duże szkody w przestrzeni zamkniętej, a nawet niebezpieczne sytuacje. Woda może pojawiać się zarówno przez wady konstrukcyjne budynku jak i warunki geologiczne, czy jakość gruntu.
Cechą charakterystyczną żywic iniekcyjnych jest ich szybka aktywacja oraz błyskawiczne powiększenie objętości, dzięki czemu mogą zostać użyte nawet przy dużym ciśnieniu lub przepływie wody. Za ich pomocą zabezpieczymy ściany, podłogi, konstrukcje oraz fundamenty przed wyciekami wody.
Występują w kilku wariantach, które są również stosowane w zależności od sytuacji oraz warunków.
Wybierając odpowiedni produkt pamiętaj, że od jego użyteczności będzie zależała jakość materiału. Nie szukaj mało znanych firm, wejdź na stronę budmech.pl i poznaj sprawdzoną ofertę.
Żywice epoksydowe
Żywice epoksydowe stosuje się w pęknięciach w betonowych słupach, murze, ale również belkach drewnianych oraz przęsłach ze względu na ich dużą przyczepność do tych materiałów. Nadają się również do zabezpieczania metalu.
Ich aplikacja jest łatwa, idealnie penetrują szczeliny, szybko schną i nie są lepkie. Mogą być stosowane przy niskich temperaturach oraz ciężkich warunkach.
Po zastygnięciu ich powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Żywice akrylowe
Żywice akrylowe możemy spotkać jako czysty materiał oraz hybrydy.
W zależności od typu będziemy mieć różnej długości czas schnięcia, nie przekroczy on jednak kilkunastu minut. Doskonale przyczepiają się do powierzchni i stanowią świetną barierę dla wody.
W przypadku hybryd żywic akrylowych możemy mieszać je z wodą, w której pęcznieją po stężeniu. Powstały materiał jest bardzo odporny na uszkodzenia i rozdarcia oraz otacza powierzchnię dodatkową warstwą.
Co ważne, żywice akrylowe nie mają w składzie rozpuszczalników, które byłby groźne dla środowiska.
Żywice poliuretanowe
Żywicie poliuretanowe występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie lepkością oraz gęstością. Mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe.
Odpowiedni rodzaj należy wybierać pod kątem warunków w jakich będziemy go używać oraz jego funkcji. Pod uwagę musimy wziąć wówczas ciśnienie wody, głębokość oraz wielkość szczelin, które mają zostać wypełnione, potrzebną nam lepkość substancji oraz fakturę powierzchni, którą żywica ma pokryć.
Dla przykładu. PC LeakInject 6870 to niskiej lepkości żywica jednoskładnikowa, która pod wpływem kontaktu z wodą staje się elastyczną, lecz niekurczącą się pianką, która idealnie uszczelnia pęknięcia. Zaś produkt o nazwie PC Leakinject 2K Flex 6812LV to żywica dwuskładnikowa, która służy do tymczasowego usztywniania.
Przed użyciem jakiejkolwiek z nich należy dokładnie sprawdzić wytyczne od producenta oraz specyfikację produktu żeby mieć pewność o jego działaniu.
Żywice konsolidacyjne i reaktywne
W przypadku żywic konsolidacyjnych oraz reaktywnych również w ich zakresie pojawia się kilka wariantów, które się różnią od siebie lepkością oraz gęstością.
Przede wszystkim jednak jest do produkt dwuskładnikowy, który sprawdzi się w nawet najmniejszy szczelinach.
Lepkość oraz gęstość każdego z produktu jest bardzo ważna, ponieważ jest dostosowana pod różnego rodzaju powierzchnię np. żywicę konsolidacyjną o bardzo niskiej lepkości możemy użyć w podłożu piaskowym lub błotnistym, a silnie pieniącą się do zagęszczania luźnych skał.