Jak samemu zrobić pergole. Pergola zachwyca swoją prostotą

Pergola to element wyposażenia na wielu balkonach, ogrodach. Po obrośnięciu pnącymi roślinami zapewnia cień podczas upałów. Pergola to bardzo prosta konstrukcja, która nie potrzebuje betonowych fundamentów. Konstrukcja składa się ze szpikulca, który się wbija w podłoże, osadzone są na niej słupki pergoli. Słupki pokryte są impregnatem zabezpieczającym i barwiącym drewno. Pergola jest dość prostą konstrukcją, jej stworzenie nie powinno stanowić dużego wyzwania.

 

W internecie możemy znaleźć wiele sposób jak samemu zrobić pergole. Potrzebne są kotwy-szpikulce, na nie nakładane są słupki konstrukcji. Najpierw musimy zacząć od zamocowania kotew w ziemi w różnych odległościach, następnie przy pomocy śrub zamontować słupki na ścianach bocznych. Powstałą konstrukcję warto zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli nie mamy zamiaru przebierać w metalowych bądź drewnianych konstrukcjach pergoli, warto stworzyć taką konstrukcję, zapewni to nam wiele satysfakcji. Drewniana pergola to świetne pomysł na wyeksponowanie naszej bujnej roślinności. Pergola wykonana z wysokiej drewna to konstrukcja na lata, która stanowi element dekoracyjny naszego balkonu lub ogrodu. Pergola stanowi świetny pomysł na zwiększenie swojej prywatności, jeśli posiadamy balkon w mieszkaniu, zapewnia ochroną przed dużym promieniowaniem, wycisza przed nieprzyjemnymi podmuchami chłodnego wiatru. Pergole możemy wykorzystać do zabudowy naszego ganku lub altany.

Jakie rośliny do pergoli wybrać

Wybierając rośliny na pergole najczęściej, zależy nam, aby rośliny pnąca jak najszybciej rosła. Nie możemy jednak zapominać o zasadzie promocji między podporą a rośliną pnącą. Jeśli mamy pasywna konstrukcje pergoli możemy wybrać rośliny o dużej ilości np.winobluszcz. Wybierając pnące roślinny, warto przyjrzeć się ich aspektom wizualnym, ponieważ aby do wyboru ozdobne gatunki pnących liści lub kwiatów. Aktinidia chińska to piękna, pnąca, roślina egzotyczna. Roślin ta cechuje się tempem wzrostu, pędy mogą osiągać nawet 10 metrów długości. Roślina, z myślą, o której została stworzona pergola, jest winorośl właściwa. Roślina ta lubi nasłonecznione miejsca, które szybką się nagrzewają. Winorośl nie posiada zbyt dużych wymagań, jej chodzi o jej pielęgnacje.