Co to jest przewód fotowoltaiczny (PV)?

Przewód fotowoltaiczny, znany również jako przewód PV, to przewód jednożyłowy używany do łączenia paneli fotowoltaicznego systemu energii elektrycznej. Systemy fotowoltaiczne lub panele słoneczne to systemy wytwarzania energii elektrycznej, które wychwytują światło słoneczne w celu wytworzenia energii elektrycznej w procesie konwersji energii. Energia elektryczna jest wytwarzana w panelu i potrzebne jest okablowanie, aby przetransportować energię elektryczną z powrotem do punktu zbiórki lub elementu wyposażenia. Drut fotowoltaiczny to specyficzny rodzaj drutu stworzony do zastosowań PV.

Definicja przewodu PV

Przewód fotowoltaiczny jest produktem jednożyłowym, który spełnia wymagania normy UL 4703 dla przewodu fotowoltaicznego. Aktualne wymagania konstrukcyjne określone przez UL 4703 są następujące:

  • Rozmiar przewodu: 18 AWG do 2000 kcmil
  • Materiał przewodnika: miedź, aluminium pokryte miedzią, aluminium
  • Izolacja: XLPE, EPR
  • Napięcie: 600 V, 1 kV, 2 kV
  • Odporny na światło słoneczne
  • Temperatura: 90 ° C na mokro, 105 ° C na sucho, 125 ° C na sucho i 150 ° C na sucho
  • Opcjonalna ocena bezpośredniego pochówku
  • Opcjonalne oceny wielokrotne: USE-2, RHW-2
  • Konstrukcja: jednoprzewodowa, nieopancerzona

Rozmiary przewodów fotowoltaicznych do paneli są zwykle zbudowane z przewodów miedzianych w rozmiarach 12 AWG, 10 AWG i 8 AWG. Rozmiary zasilaczy to zwykle 1/0 AWG i większe, zawierają przewody aluminiowe i są o wartości znamionowej 2 kV. Konstrukcje przewodów fotowoltaicznych 1 kV i 2 kV często mają tę samą grubość izolacji. Przewody PV 2 kV są standardową konstrukcją dla systemów wymagających kabli o napięciu powyżej 600 V.

Okablowanie systemu fotowoltaicznego – zalety

Moduły fotowoltaiczne działają w wysokich temperaturach i są narażone na różnorodne warunki środowiskowe. NEC ogranicza różne zastosowania modułów fotowoltaicznych do USE-2 lub przewodu fotowoltaicznego. Kable te muszą spełniać wymaganą odporność na działanie promieni słonecznych i temperatury otoczenia.

Przewody fotowoltaiczne są produkowane do zastosowań fotowoltaicznych, podczas gdy typy kabli USE-2 są zwykle produkowane do zastosowań podziemnych. Oba typy kabli zwykle zawierają izolację XLPE i mogą być odporne na światło słoneczne i/lub przystosowane do bezpośredniego zakopania.

Przewód fotowoltaiczny różni się od przewodu USE-2 grubością izolacji, napięciem znamionowym i temperaturą pracy. Drut fotowoltaiczny zawiera grubsze izolacje odpowiednie do ochrony przed różnymi trudnymi warunkami środowiskowymi. USE-2 ma napięcie znamionowe do 600 V, podczas gdy przewód fotowoltaiczny jest dostępny w trzech napięciach znamionowych: 600 V, 1 kV i 2 kV. Maksymalna temperatura robocza kabli typów USE-2 wynosi 90ºC, podczas gdy przewody fotowoltaiczne mogą być przystosowane do wyższych temperatur.
Przewód fotowoltaiczny jest jednym z niewielu typów przewodów jednożyłowych, które mogą mieć napięcie znamionowe powyżej 600 V i mogą być bezpośrednio zakopane zgodnie z NEC bez konieczności ekranowania.