Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie dość problematyczne, gdyż zazwyczaj nie posiada okna. Dlatego szczególnie ważną kwestią podczas jej aranżacji jest właściwe oświetlenie. Ponadto jest to przestrzeń, w której często panować będzie wilgoć, zatem wybór odpowiednich lamp tym bardziej nie powinien być przypadkowy. Jak prawidłowo oświetlić łazienkę, by podkreślić jej styl oraz sprawić, by wyglądała naprawdę wyjątkowo i przytulnie?

Ile źródeł światła powinno być w łazience?

Łazienka to miejsce, gdzie może nie spędza się najwięcej czasu, ale wykonuje wiele precyzyjnych czynności. Dlatego jedno źródło światła w tego typu pomieszczeniu z pewnością nie wystarczy.

W łazience niezbędne jest światło główne, które warto umieścić w centralnym miejscu pomieszczenia, np. pod sufitem. Kolejny ważny element to światła punktowe, które dokładnie oświetlą strefę z lustrem i umywalką. Przydatne bywa też mniejsze światło miejscowe, które rozświetli strefę kąpielową oraz stanowić będzie ciekawy element dekoracyjny i nastrojowy.

Nowoczesne lampy do łazienki – co wybrać?

Jako oświetlenie główne, warto wybrać lampę typu plafoniera, montowaną pod sufitem z dobrze przepuszczającym światło kloszem. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na odporność danego produktu na wilgoć, co jest niezwykle ważne w przypadku łazienki. W nowoczesnych wnętrzach zarówno skandynawskich, jak i minimalistycznych, sprawdzi się prosta lampa o kwadratowym kształcie. Do wnętrz w stylu loft, pasować będzie model w cienkiej, czarnej obudowie.

Ważnym elementem oświetlenia łazienkowego jest również strefa umywalki i lustra. Nowoczesne lampy do łazienki to szeroka gama modeli, które w tym miejscu sprawdzą się idealnie. Można wybrać więc dwa kinkiety wieszane po bokach lustra lub listwę z kilkoma punktami świetlnymi, która zostanie zamontowana nad lustrem. Doskonałym wyborem będzie również kilka niewielkich, minimalistycznych opraw lub stylowych żarówek umieszczonych po bokach i nad krawędzią lustra.

Doskonałym uzupełnieniem oświetlenia łazienkowego będzie listwa LED wkomponowana pomiędzy płytkami w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej, podłużna świetlówka lub światła punktowe (np. halogeny) umieszczone w suficie podwieszanym.