Jaki wybrać dywan do domu?

W ofercie sklepów dostępne są dywany prostokątne, owalne czy też bardziej fantazyjnym kształcie. Przed dokonaniem zakupu dywanu warto przemyśleć własne potrzeby oraz miejsce, gdzie dywan zostanie położony.

Dlaczego dywan?

Dywany cieszą się niesłabnącą popularnością, gdyż można je stosować w niemal każdym pomieszczeniu jak sypialnia, salon, jadalnia czy kuchnia. O ich umieszczeniu w konkretnym pomieszczeniu powinny decydować takie czynniki jak:

  • kolorystyka,
  • wzornictwo,
  • rozmiar,
  • kształt.

Dywan potrafi całkowicie odmienić wnętrze, a nowoczesne dywany robią wrażenie bogactwem kolorystyki i wzornictwa, ale też różnorodnością rozmiarów czy kształtów. Z uwagi na taką różnorodność najważniejszym kryterium powinno być dopasowanie jego parametrów do konkretnego wnętrza. Panuje opinia, że dywany o kształcie prostokąta są idealne do salonów i pokojów młodzieżowych. Z kolei dywany owalne czy okrągłe najlepiej sprawdzają się w sypialniach lub w łazienkach. Natomiast dywany posiadające antypoślizgowy spód sprawdzają się w kuchni. Obecnie produkowane dywany z wysoko gatunkowych włókien syntetycznych wykazują odporność na mechaniczne uszkodzenia i dodatkowo są łatwe do czyszczenia.

Jaki dywan wybrać?

Przede wszystkim warto zauważyć, że dywany prostokątne to klasyka, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dzięki swoim rozmiarom i kształtowi idealnie wyznacza strefę wypoczynku lub np. strefę jadalnianą w pokoju dziennym. Mogą również stanowić ozdobę salonów, korytarzy, kuchni, a nawet balkonów. Z kolei dywany owalne są synonimem elegancji i funkcjonalności. Dodatkowo dywany o kształcie owalnym sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak sypialnie, łazienki czy kuchnie lub nawet przedpokoje.

Warto jednak zauważyć, że duży, prostokątny dywan na podłodze powiększy optycznie wnętrze(w szczególności, gdy wybierzemy model w jednym z jasnych odcieni). Dywan prostokątny wprowadza również harmonię do naszych wnętrz. Z kolei wybierając dywan owalny warto dobrać do niego choćby jeden element, który będzie współgrał z jego kształtem. Taki prosty zabieg sprawi, że stworzymy spójną i harmonijną aranżację. Przy wyborze dywanu warto pamiętać o kilku zasadach:

  • gdy chcemy, by prostokątny dywan zakrył całą podłogę to należy pozostawić, co najmniej 90 cm odległości od jego brzegów do ściany,
  • przy wyborze dywanu do jadalni pod stół należy zmierzyć obszar zajmowany przez stół ze wsuniętymi krzesłami i następnie dodać około 1,2 m,
  • zarówno owalny jak i prostokątny dywan pod stolik kawowy powinien wystawać, co najmniej 30 cm poza jego obręb,
  • prostokątny dywan powinien znajdować się w odległości  około 10 cm od dłuższej ściany i przynajmniej 40 cm od ściany krótszej.

Jaki dywan do salonu?

Przed wyborem dywanu warto zwrócić uwagę na meble, które znajdują się w salonie. W przypadku, gdy stolik kawowy jest prostokątny to wybierany pod niego dywan także powinien być prostokątny. Dzięki temu wnętrze pokoju wizualnie wygląda lepiej. Jeżeli w salonie przeważają kształty obłe i stolik kawowy ma obły blat to dobrym wyborem będzie owalny dywan, a dzięki temu wnętrze będzie stanowiło jednolitą kompozycyjną całość.