Budowa domu jednorodzinnego. Dom szkieletowy czy murowany? Na jakie budownictwo podstawić?

Polskie budownictwo jeszcze sześć lat temu, o domach szkieletowych nie słyszało. Nike nie chciał stawiać domu, który w łatwy sposób można rozebrać i przenieść. Większość osób na pytanych na temat domów szkieletowych parskała śmiechem i mówiła, że prawdziwy dom musi zostać wymurowany z solidnych materiałów. Tylko taki sposób budowy, zapewni komfortowe życie w nowo postawionym domu. Jednak czy na pewno?

Konstrukcja domu szkieletowego.

Domy szkieletowe, są budowane na trzy sposoby Kanadyjski, Szwedzki lub Niemiecki. Każdą z tych konstrukcji wykonuje się z drewna. Na miejsce budowy dostarcza się gotowe już szkielety, z których dosłownie składa się dom.
W przypadku domów Kanadyjskich i Szwedzkich dom montuje się z belek, do których montuje się lagry. Ściany wypełnia się wełną mineralną, dzięki temu, dom bardzo szybko się nagrzewa, więc jest energooszczędny. W Niemieckim budownictwie również wykorzystywane jest drewno, jednak działa to na innej zasadzie. Cała konstrukcja jest znacznie cięższa i bardziej stabilna niż w poprzednich dwóch przypadkach. Dom nie powstaje z bel, a drewnianych ciężkich płyt. To budownictwo jest trwałe. Zamiast wełny mineralnej do ocieplenia stosuje się materiał termoizolacyjny. Elewację domu można wykonać w taki sposób, że będzie łudząco przypominać dom murowany.

Dom szkieletowy – na ile lat?

Firmy budujące domy szkieletowe, zazwyczaj dają trzydzieści lat gwarancji, na wykonane prace. Nie oznacza to jednak, że dom po trzydziestu latach rozpadnie się i trzeba będzie robić wszystko od nowa. Na trwałość domów szkieletowych ma wpływ wiele czynników. Jednak najważniejszym z nich jest, dbałość o dom! Nie można doprowadzać do sytuacji, w których dom nabierze wilgoci. Jeżeli tylko zauważymy, że w którymś miejscu przecieka woda czy zbiera się wilgoć, niezwłocznie należy powiadomić fachowców! Dom należy dobrze ogrzewać, a podczas samej budowy nie oszczędzać na materiałach. Domy szkieletowe, są znacznie tańsze od murowanych. Samo budownictwo zajmuje maksymalnie 6 miesięcy, przy bardziej skomplikowanych projektach. Ważne jest zatem, aby budowa zaczęła się latem, kiedy pogoda sprzyja. Nie wolno narażać materiałów, na zawilgocenie jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli do takiej sytuacji by doszło, najlepszym wyborem jest wymiana drewna!

Dom szkieletowy czy murowany?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy sam. Jednak my postaramy się przybliżyć Wam wady i zalety obu rozwiązań.
Dom szkieletowy jest:

  • tańszy w budowie
  • buduje się go maksymalnie 6 miesięcy
  • nie można zrobić piwnic
  • jest mniej odporny na czynniki zewnętrzne
  • jest ekologiczny
  • łatwo się go ogrzewa.

Dom murowany jest:

  • droższy w budowie (materiały kosztują znacznie więcej)
  • budowa zajmuje nawet dwa lata
  • można zrobić podpiwniczenia i uzyskać więcej miejsca
  • murowane domy są w stanie wytrzymać nawet 100 lat, wielu z Was pewnie mieszka w domach, które wybudowały Wasze prababcie.
  • ciężej się go ogrzewa, więc pochłania większe nakłady pieniężne, w domach murowanych oprócz samego wnętrza, trzeba ogrzewać również ściany.
  • jeżeli ociepli się dom (co stanowi dodatkowe koszty) dom również będzie „trzymał ciepło”.

Mając tę wiedzę, sami musicie wybrać, który z domów bardziej Wam odpowiada. Domy murowane pochłaniają wiele czasu i pieniędzy. Jednak są znacznie bardziej odporne. Jeżeli nie chcesz wiązać się z jednym miejscem na kilkadziesiąt lat, może warto wybrać tańsze i szybsze budownictwo.
Na który z domów postawisz dom murowany czy szkieletowy?