Jakiego wyposażenia potrzebuje zakład kamieniarski?

Obróbka kamienia to jedno z trudniejszych i bardziej wymagających zajęć, które od wieków towarzyszy ludzkości. Współczesne przedsiębiorstwa z branży kamieniarskiej, produkujące m.in. kamienne blaty, schody, ogrodzenia czy nagrobki, nierzadko zachwycają estetyką i nowoczesnością realizowanych przez siebie projektów. Spektakularnych efektów nie da się osiągnąć bez dwóch rzeczy: pierwszą z nich są oczywiście umiejętności. Drugą – profesjonalny i niezawodny sprzęt. Zobacz, jakie wyposażenie okazuje się niezbędne w warsztacie kamieniarskim.

Narzędzia niezbędne w kamieniarstwie

Zasadniczo, przybory niezbędne do pracy w kamieniarstwie możemy podzielić na trzy grupy:

– elektronarzędzia,

– narzędzia ręczne,

– akcesoria i systemy do kamienia.

Podział ten wynika z odmiennego zastosowania oraz możliwości oferowanych przez poszczególne urządzenia. Istotny jest również cel, który chce osiągnąć osoba obrabiającą surowiec. Należy bowiem pamiętać, że kamieniarstwo to specyficzna dziedzina, która w ogromnym stopniu opiera się na indywidualnym podejściu.

Elektronarzędzia kamieniarskie

Pierwszą omawianą grupą przyborów do obróbki kamienia będą oczywiście narzędzia elektryczne, takie jak zaawansowane piły i szlifierki do kamienia. Oprócz nich istotnymi elementami wyposażenia warsztatu kamieniarskiego okazują się tarcze oraz frezy, umożliwiające wykonywanie prostej oraz najbardziej skomplikowanej obróbki granitu, marmuru, piaskowca czy innych surowców. Przykładem niezbędnego narzędzia w pracy kamieniarza jest także wiertarka z kompletem dopasowanych wierteł, umożliwiająca precyzyjne wykonywanie otworów. Do tej kategorii należy również zaliczyć elektronarzędzia służące do profesjonalnego odkurzania, czyszczenia oraz odpylania kamiennych powierzchni.

Narzędzia ręczne do obróbki kamienia

Drugą grupą przyrządów, służących nie tylko hobbystycznej, ale także profesjonalnej obróbce kamienia, są narzędzia ręczne, takie jak młotki brukarskie, dłuta, urządzenia do polerowania czy przyrządy pomiarowe. Szeroka gama tego rodzaju akcesoriów okazuje się przydatna zarówno przy prostych formach obróbki kamienia, jak i przy najbardziej zaawansowanych czynnościach. Praca ręcznymi narzędziami jest co prawda bardziej czasochłonna, jednak pozwala wykonać wiele zadań z dużo większą precyzją.

Akcesoria i systemy kamieniarskie

Wśród elementów niezbędnych w każdym zakładzie kamieniarskim, nie sposób pominąć trzeciej kategorii produktów, czyli akcesoriów oraz systemów do kamienia. Mowa tutaj o całej gamie przyborów, obejmującej m.in.: miary drewniane, kamienie do polerowania, kleje montażowe, produkty do konserwacji oraz impregnacji kamienia, silikony czy uszczelniacze. Wśród tego rodzaju preparatów ważną rolę odgrywają również profesjonalne środki czyszczące, np. służące do usuwania graffiti z kamiennych powierzchni.

Wybierz profesjonalny sprzęt do obróbki kamienia!

Wiesz już, w jakie urządzenia powinien zostać wyposażony zakład kamieniarski. Czas na zakupy! Wybierz sprawdzonego dostawcę narzędzi, kupując w internetowym sklepie Schmith24. Znajdziesz tam szeroki wybór niezbędnych akcesoriów oraz przyrządów kamieniarskich, które równie doskonale sprawdzą się także w przydomowym warsztacie.