Panele podłogowe do kuchni i łazienki czyli jakie panele wybrać?
Wybór podłogi to ważny czynnik, który wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Coraz częściej ze względu na cenę i szeroki wybór decydujemy się na panele podłogowe. Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju materiału na podłogę. Panele podłogowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi w pomieszczeniach użytkowych, jak również w mieszkaniu. Aby dokonać prawidłowego montażu, paneli należy pamiętać o potrzebnych akcesoriach: foli i odpowiednio dobranym podkładzie. Im większą grubość paneli wybierzemy, tym są one stabilniejsze na uszkodzenie mechaniczne, najwyższa klasa ścieralności paneli to AC3 i wzwyż. Panele podłogowe posiadają długość od 80 do 260 cm, szerokość od 15 do 40 cm, ich grubość może wynosić od 0,7 do 2,5 cm.
Panele laminowane
Posiadają budowę trójwarstwową, dolną warstwę stanowi tworzywo sztuczne, następnie znajduje się płyta MDF lub HDF, na górnej warstwie znajduje się laminat najczęściej imitujący drewno. Tego rodzaju panelu mogą być zastosowane w pomieszczeniach, gdzie wilgotność wynosi od 26 do 70%.
Warto wiedzieć jakie panele podłogowe do kuchni i łazienki najlepiej wybrać. W kuchni dobrym rozwiązaniem są panele posiadające klasę ścieralności minimum AC3, antypoślizgowe. Wykorzystanie paneli kuchni to dobry pomysł, ponieważ są one łatwe w utrzymaniu czystości, są cieplejsze niż tradycyjne płytki. Panele laminowane do łazienki powinny być odpowiednio impregnowane przed wilgocią. W łazience koniecznym rozwiązaniem jest położenie paneli wodoodpornych. Decydując się podłogowe panele łazienkowe, musimy wybrać te wodopoodporne o wysokiej jakości, średnio ich cena za metr kwadratowy zaczyna się od 40 do 50 złotych. Przed zamontowaniem paneli w łazience warto poznać warunki gwarancji.
Panele drewniane
Składając się trzech warstw: najniżej znajduje się sklejka, następnie listewka z miękkiego drewna, na wierzchu znajduje się warstwa drewna utwardzonego. Warstwa wierzchnia pokryta może olejem lub matowym lakierem. To górna warstwa ma wpływ na twardość i odporność na uszkodzenia.