Czym jest BMI i jak go obliczyć?
BMI, tzw. indeks masy ciała (Body Mass Index) to stosunek wagi do wzrostu. Obliczając go, bierzemy pod uwagę masę ciała i wzrost dorosłego człowieka. W Internecie możemy znaleźć wiele instrukcji jak i gotowych przeliczników. To proste narzędzie pozwala nam w przybliżeniu sprawdzić, czy mamy zdrowotny problem z wagą.
Wzór na sprawdzenie indeksu masy ciała
Aby obliczyć BMI wystarczy w skrócie podzielić naszą wagę przez wzrost policzony do kwadratu. Waga powinna być wyrażona w kilogramach, a wzrost w metrach (podniesionych do kwadratu). Teraz pozostaje tylko porównać swój wynik z ogólnie przyjętymi normami. Waga w normie: 18,5-24,9, nadwaga: 25,0-29,9, otyłość: powyżej 30,0. Należy pamiętać, że przedział wartości jest przybliżony i nie podaje pełnej informacji o tym, czy nasza waga jest prawidłowa.
O czym mówi nam indeks masy ciała?
Indeks ten sprawdza ilość tłuszczu w organizmie. Zależny jest od naszej wagi i wzrostu. Proporcje tłuszczu mogą się różnić u osób wysokich lub niskich. To dlatego obliczając ten wskaźnik potrzebujemy podać nasz wzrost, a nie samą wagę.
Zarówno nadwaga jak i niedowaga są alarmującym wynikiem, któremu przyjrzeć powinien się nasz lekarz rodzinny. Sam wynik nie jest jednak w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mamy problem zdrowotny. Nasze wątpliwości warto również przedyskutować z dietetykiem
Niedowaga, nadwaga, otyłość – jakie niosą konsekwencje?
Zbyt mała waga może nieść równie poważne konsekwencje, co zaawansowana nadwaga oraz otyłość. Najczęstsze konsekwencje niedowagi to m.in. niedokrwistość (anemia), zaburzenia krążenia i miesiączkowania, przemęczenie, niskie ciśnienie, apatia, a w skrajnych przypadkach nawet osteoporoza i parodontoza.
Otyłość, czyli choroba będąca następstwem zaawansowanej nadwagi niesie za sobą natomiast problemy z pracą serca, nadciśnienie, zaburzenia oddychania, miesiączkowania, zwyrodnienia stawów, a także zagrożenie niektórymi nowotworami np. trzustki i wątroby.
Wskaźnik nie jest w pełni odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Za prawidłowe funkcjonowanie organizmu odpowiada również pełnowartościowa dieta, aktywny styl życia i unikanie używek.