Farba ceramiczna – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Chcesz, aby Twój pojazd wyglądał tak dobrze, jak w dniu zakupu? Dlatego regularnie go dokładnie myjesz i co kilka miesięcy nakładasz nową warstwę wosku, ale pomimo wysiłków zaczynają pojawiać się odpryski i plamy? Co by było, gdyby istniał produkt, który mógłby zapobiec takiemu obrotowi spraw? Dobre wieści! Jest i nazywa się to powłoką ceramiczną (lub powłoką nanoceramiczną) i może skutecznie rozwiązać Twój problem. Myślałeś kiedyś o nałożeniu powłoki ceramicznej na swój samochód? Czy popularne twierdzenia, że chroni lakier Twojego samochodu, są prawdziwe? Czy to lepsze niż woskowanie i polerowanie? Jak wypada na tle zalet folii chroniącej lakier (PPF)? I czy naprawdę warto, biorąc pod uwagę jego cenę? Poświęćmy trochę czasu na wyjaśnienie tego problemu. Jaka jest prawda? Powłoki ceramiczne? Jakie są ich zalety? Jakie są ich ograniczenia? Co będzie najlepsze dla Twojego pojazdu?

Czym jest powłoka ceramiczna?

Przemysłowa powłoka ceramiczna to roztwór polimeru chemicznego, który jest nakładany na zewnętrzną część pojazdu w celu ochrony przed zewnętrznym uszkodzeniem lakieru. Zazwyczaj nakładany ręcznie, łączy się z lakierem samochodu i tworzy dodatkową hydrofobową warstwę ochronną. Dzięki temu chemicznemu wiązaniu i powstaniu nowej warstwy, fabryczny lakier samochodu pozostaje nienaruszony. Podczas gdy wielu entuzjastów motoryzacji uważa, że jest to alternatywa dla folii chroniącej lakier, powłoka ceramiczna w rzeczywistości jest alternatywą dla woskowania. Główną ideą jest zapobieganie pojawianiu się brudu i plam na lakierze i niszczeniu lakieru. Powłoka ceramiczna tworzy trwałe lub półtrwałe wiązanie z lakierem pojazdu, co oznacza, że nie zmywa się, nie psuje i nie wymaga wielokrotnego nakładania co kilka miesięcy.

Zalety powłoki ceramicznej

Powłoki ceramiczne zapewniają lepszą ochronę niż woski lub uszczelniacze. Zapewniają również ochronę na znaczniej dłużej – zwykle jedna powłoka starcza na wiele lat, a często profesjonalnych produktów oferuje nawet gwarancję. Śliskość powłoki ceramicznej pomaga zapobiegać powstawaniu zabrudzeń i uszkodzeń. Dziś powłoki ceramiczne szturmem podbiły rynek. Większość powłok ceramicznych zawiera dwutlenek krzemu (SiO2) pochodzący z materiałów takich jak kwarc i piasek. Niektóre marki używają również dwutlenku tytanu (TiO2) jako dodatkowego utwardzacza. Jest lśniący i przyjemny dla oka, ale korzyści na tym się nie kończą. Wysokiej jakości powłoki nanoceramiczne wnikają głęboko w mikroskopijne pory lakieru bezbarwnego, tworząc wiązanie chemiczne z farbą. W efekcie wierzch wysycha w gładką, twardą warstwę.

Powłoka ceramiczne mogą chronić Twój samochód przed:
Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym
Jeśli pojazd jest często wystawiany na działanie promieni słonecznych, jego lakier zacznie się utleniać, co spowoduje matowienie i wyblaknięcie koloru. Warstwa powłoki ceramicznej chroni lakier pojazdu przed promieniami ultrafioletowymi słońca, zmniejszając w ten sposób stopień utlenienia.
Erozja chemiczna
Innym niebezpieczeństwem dla Twojego samochodu są plamy chemiczne pochodzące z naturalnie kwaśnych zanieczyszczeń. Tworząc powierzchnię odporną chemicznie, powłoka ceramiczna może zapobiegać przywieraniu niektórych zanieczyszczeń do lakieru pojazdu. W rezultacie Twój pojazd będzie bardziej odporny na plamienie, pod warunkiem, że zanieczyszczenia zostaną usunięte w odpowiednim czasie.

Jako bonus, powłoka ceramiczna jest naturalnie hydrofobowa, co sprawia, że odpycha wodę i lód, minimalizując plamy. Chroni również lakier samochodu przed brudem i solą.

Więcej o farbach ceramicznych na domzone.pl.