Ogrzewanie podłogowe czy warto zamontować? Ogrzewanie podłogowe a dywan

Posiadając podłogę z płytek ceramicznych lub kamienia, chcemy zniwelować chłodne odczucia płynące z podłogi i decydujemy się na montaż ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podpodłogowe zużywane mniej energii niż tradycyjne centralne ogrzewanie, dlatego warto pod posadzką umieszczać rury z wodą lub elektryczne kable grzewcza.

Planowanie ogrzewania podłogowego

Planowanie ogrzewania podłogowe warto zacząć już na etapie projektu domu. Nie wstąpią wtedy kłopoty z wysokością podłogi, nie będzie konieczności wyrównywania poziomu wysokości w pomieszczeniu, gdzie chcemy zamontować tego typu ogrzewanie. Elektryczne kable ogrzewania są bardziej elastyczne i sprawiają mniej problemów niż rury z wodą do ogrzewania podpodłogowego. W przypadku ogrzewania podpodłogowego musimy zadbać, aby nie tracić uzyskanego ciepła. Na podłożu z instalacją grzewcza powinny znaleźć się płyty styropianowe lub wełna mineralna. Ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń. Ogrzewanie podpodłogowe jest bardziej ekonomiczne, ponieważ, ciepło pochodzące z tego źródła jest bardziej komfortowe niż tradycyjne grzejniki. W sytuacji, gdy podłoga jest podgrzewana mniej ciepła z naszego organizmu, ucieka w jej kierunku, dlatego potrzebujemy mniej ciepła z otoczenia, aby poczuć komfort cieplny.

Ogrzewanie podłogowe a dywan i wykładzina

W pomieszczeniu, gdzie zamontowana jest instalacja grzewcza podpodłogowa, możemy stosować wykładziny dywanowe mające specjalne oznakowanie, nie ma ograniczeń, jakiego rodzaju wykładzina nie możemy stosować w takim przypadku. Wybierają wykładzinę dywanową, należy mieć na uwadze, że im gęstszy rodzaj materiału, z którego została wyprodukowana, tym wolniej ciepło będzie dostać się co wnętrza pomieszczenia. Wykładziny dywanowe możemy stosować w przypadku montażu wodnej instalacji podpodłogowej lub elektrycznej. Do wykładzin, które najlepiej przewodzą ciepło zaliczane, są te produkowane z juty. Ogrzewanie podłogowe a dywan to dwie niewykluczające się rzeczy, które stanowią dobre połączenie w zapełnieniu komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Wybierając tego typu rozwiązanie na naszej podłodze, należy sprawdzić kartę produktu danego dywanu, aby upewnić, czy producent dopuszcza taką możliwość.