Oświetlenie LED – co powinieneś wiedzieć.
Światła ledowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, mimo, że oświetlenie tego typu znane jest przynajmniej od pięćdziesięciu lat.
Oświetlenie LED znajduje swoje zastosowanie nie tylko wewnątrz domu, ale też na tarasie lub w ogrodzie, a także w lokalach usługowych, sklepach, barach i restauracjach.
Zalety stosowania oświetlenia ledowego:
- Jedną z największych zalet jest możliwość uzyskania niemal dowolnej barwy oświetlenia. Wśród najpopularniejszych kolorów znajduje się biały, niebieski oraz zielony.
- Zarówno taśmy, jak i inne oświetlenie ledowe, charakteryzuje się długą żywotnością.
- Czas pracy przeciętnej diody LED wynosi 50000 godzin. Pozwala to na oszczędności w domowym budżecie.
- Diody ledowe są niezwykle odporne na upadki. Dzięki swojej budowie doskonale znoszą różne uszkodzenia mechaniczne.
- Oświetlenie LED jest nie tylko ekonomiczne, ale też proekologiczne. Diody nie zawierają trującej rtęci i są długowieczne.
Taśmy
Taśmy LED (https://boxlab.pl/tasma-led) są to paski o dowolnej długości oraz liczbie diod. Diody są ułożone na elastycznej taśmie PCB.
Wśród barw znajdziemy te dające białe ciepłe światło, białe zimne światło oraz barwę neutralną.
Kupując taśmy możemy wybrać przyciemnianie bezprzewodowe, zdalne lub przyciemnianie ścienne.
Taśmy sprawdzą się jako oświetlenie wnękowe, podsufitowe, oświetlenie schodów, oświetlenie barowe, oznakowanie banerów reklamowych, witryn sklepowych oraz jako oświetlenie podsufitowe.
SMD podane w opisie produktu, to informacja o rozmiarze diod umieszczonych na taśmie.
Taśmy LED, jak już było wspomniane, emitują trzy barwy (RGB).
- Red, czerwona.
- Green- zielona.
- Blue- niebieska.
Montaż taśmy ledowej:
Niektóre taśmy są pokryte warstwą silikonu. Wpływa to na wzmocnienie ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Taka taśma nie zgina się i jeśli chcemy oświetlić powierzchnie kątowe, konieczne jest przycięcie taśmy.
Taśmy zginające się są pozbawione silikonu. Do ich montażu należy użyć profili lub narzędzi do lutowania.
Zasilacze do taśm LED:
W sprzedaży dostępne są taśmy z kompatybilnym zasilaczem. Jeśli jednak kupujemy taśmę bez zasilacza, należy zwrócić uwagę na długość taśmy oraz jej typ. Biorąc pod uwagę te parametry, moc zasilania dla każdej taśmy będzie inna.
Moc obliczamy na podstawie wzoru:
P=Pm x l
P- docelowa moc zasilania
Pm- moc, jaką dają paski LED na metr bieżący
l- długość taśmy LED
W ten sposób zasilacze do taśm LED będą spełniały swoją funkcję i zapewnią bezusterkowe użytkowanie.
Niektóre taśmy mają samoprzylepny pasek. Inne zaś montowane są przy pomocy załączonych uchwytów. Można też wprowadzić taśmę do specjalnie przygotowanego aluminiowego profilu.
Akcesoria do taśm LED nabędziemy w sklepie z oświetleniem ledowym.
Najlepiej jest upewnić się podczas dokonywania zakupów, jaki to rodzaj taśmy, czy ma w komplecie potrzebne do montażu elementy i czy jest dołączony zasilacz. Jeśli brakuje akcesoriów, należy je dokupić. Sprzedawca doradzi nam też, co będzie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia.
Przy taśmach bez dołączonego kompatybilnego zasilania, powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce podłączenia kabla zasilającego. Musi on znajdować się w linii prostej od całego układu.
Podczas samodzielnego łączenia, paski LED nie mogą powodować spięć oraz skoków napięcia. Dlatego trzeba pamiętać o nieprzekroczeniu maksymalnej wartości zasilania.
Końcową czynnością jest montaż listwy maskującej. Wykonana jest zwykle z aluminium i wymaga podklejenia do wybranej płaszczyzny lub zastosowania haczyków.
Światło ledowe tworzy nastrój i podkreśla wyjątkowość poszczególnych elementów wyposażenia sklepu lub domu. Stanowi zarówno detal dekoracyjny, jak i bardziej funkcjonalny, czyli oświetla wybrane pomieszczenia w dyskretny i nienachalny sposób.
Jego uniwersalność i niewątpliwe zalety, takie jak długa żywotność i tym samym oszczędność finansowa, sprawiają, że oświetlenie ledowe sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu domowym czy lokalu handlowo- usługowym.
Artykuł powstał przy współpracy z https://boxlab.pl