Gdzie stosuje się frezowanie CNC?

Profesjonalna obróbka metali to zajęcie wymagające doświadczenia, odpowiedniego podejścia oraz dobrze wyposażonego parku maszynowego. Równie istotne są znajomość parametrów technicznych obrabianego tworzywa, a także wiedza dotycząca realizacji poszczególnych etapów projektu. Jednym z bardziej złożonych i wygajających zadań w zakresie obróbki CNC są prace z wykorzystaniem frezarki sterowanej numerycznie. Jak przebiegają te procesy i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym jest frezowanie metalu?

Wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii informatycznych od dawna pozwala twórcom rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej udoskonalać oferowane przez nich technologie oraz maszyny. Jednym z najdoskonalszych przykładów jest tu numeryczne frezowanie metalu, realizowane za pomocą obrabiarek CNC, powszechnie nazywanych frezarkami. Proces ten polega na w pełni automatycznym wykonywaniu niezwykle precyzyjnych, powtarzalnych oraz zgodnych z parametrami technicznymi danego projektu detali w metalowych elementach. Z uwagi na charakterystykę procesu, detale te określa się mianem frezów.

Jak przebiega realizacja usługi frezowania CNC?

Za automatyzację frezowania metalu odpowiada oprogramowanie sterujące maszyna, do którego wprowadzane są założenia projektowe. Następnie program „tłumaczy” komputerowy model na język sterowania obrabiarką. Do tworzenia projektów 3D używa się programów CAD, natomiast w maszynach instalowane są programy typu CAM. Realizacja konkretnej obróbki możliwa jest dzięki wykorzystaniu odpowiedniego skryptu. Do wykonywania usług frezowania CNC stosuje się nowoczesne, sztywne narzędzia o monolitycznej lub składanej budowie.

Precyzyjna obróbka możliwa jest dzięki zastosowaniu niezwykle wytrzymałych węglików spiekanych. Jak nietrudno się domyślać, cały proces przebiega w pełni automatycznie, a udział operatora maszyny sprowadza się do wprowadzenia danych do systemu sterującego oraz nadzorowania pracującej maszyny.

Frazowanie numeryczne – główne obszary zastosowania

Wielką zaletą wykorzystywania frezarek CNC jest ich uniwersalne zastosowanie. Są to urządzenia, które można wykorzystywać zarówno przy obróbce tworzyw sztucznych, jak i szerokiej gamy metali. Warto dodać, że usługi frezowanie CNC zarezerwowane są nie tylko dla stali nierdzewnych czy węglowych, ale również dla metali kolorowych, takich jak aluminium, miedź czy mosiądz.

Wszystko to powoduje, że frezowanie metalu jest powszechnie wykorzystywane w wielu obszarach przemysłu, począwszy od branży motoryzacyjnej, poprzez budowę maszyn, aż po szeroko rozumiane przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł ciężki czy branżę chemiczną.

Usługa frezowanie CNC – jakie ma zalety?

Jednymi z najważniejszych zalet frezowania metali metodą CNC są szybkość, automatyzacja oraz powtarzalność procesu. Umożliwiają one sprawną, wielkonakładową produkcję elementów o identycznych parametrach technicznych czy wymiarach. Jednocześnie frezowanie numeryczne doskonale sprawdzi się także w produkcji jednostkowej lub małoseryjnej. Precyzja wykonywania poszczególnych elementów w połączeniu z minimalizacją czynności po stronie operatora sprawiają, że usługi frezowania CNC cieszą się coraz większą popularnością.