Jak naoliwić drewnianą podłogę w 7 prostych krokach?
Jak naoliwić podłogę drewnianą? Poznaj środki ostrożności przed olejowaniem podłogi:
• Nie nanosić oleju na podłogę drewnianą o wilgotności przekraczającej 10%.
• Twoja temperatura pokojowa powinna wynosić od 12 do 25 ° C.
• Pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach (bez przeciągów).
Krok 1. Przygotuj starą drewnianą podłogę.
Przed rozpoczęciem olejowania drewnianej podłogi należy ją dokładnie wyczyścić, aby usunąć wszelkie plamy i ślady kurzu.
Na początku oczyścić podłogę drewnianą bardzo dobrze na sucho oraz usunąć kurz i grubsze zabrudzenia miotłą i odkurzaczem.
To wtedy należy dokonać wszelkich napraw, przed przeszlifowaniem całej powierzchni. Tak więc, jeśli masz do wypełnienia dziury lub uderzenia, możesz to zrobić za pomocą szpachlówki do drewna, której pozostałości znikną podczas szlifowania.
Rzeczywiście, sęki drewnianej podłogi zakupionej w stanie surowym nie zawsze są wypełniane w fabryce i dlatego przed szlifowaniem będziesz musiał szpachlować na miejscu.
Podłogę przed olejowaniem należy odkurzyć. Odpylanie jest szczególnie ważne, nawet najdrobniejsze ślady pyłu szlifierskiego wyraźnie pogarszają wynik. Wszelkie prace naprawcze można przeprowadzić za pomocą szpachlówki do spoin, którą należy następnie delikatnie zeszlifować ręcznie.
Jeśli chcesz naoliwić już olejowaną podłogę drewnianą, musisz ją dokładnie odkurzyć. Czynność powtórzyć kilkakrotnie (niezależnie od podłogi) i to w kierunku desek (w przypadku litego drewna liściastego).
Umyj drewnianą podłogę roztworem czyszczącym.
Następnie posadzkę należy oczyścić z głęboko osadzonego brudu (i części starego oleju) za pomocą intensywnego środka czyszczącego. W zależności od stopnia zabrudzenia środek intensywny rozcieńczyć wodą, przy lekkich zabrudzeniach rozcieńczyć w stosunku 1:10, przy bardzo silnych zabrudzeniach należy zmieszać 1 litr środka czyszczącego i 1 litr wody.
Następnie wytrzeć podłogę szczotką lub polerką i średniej wielkości padem i pozostawić do wyschnięcia (najlepiej na noc).
Krok 2. Wyszlifuj starą drewnianą podłogę.
Po wykonaniu wszystkich napraw drewnianą podłogę należy przeszlifować przed nałożeniem jakiegokolwiek lakieru. To szlifowanie nie tylko usunie nadmiar miazgi drzewnej, ale także całkowicie wyrówna drewnianą podłogę.
Szlifierką wibracyjną wyposażoną w papier ścierny o ziarnistości 220 równomiernie przeszlifować całą powierzchnię podłogi.
Użyj ziarna 280, aby właściwie usunąć wszelkie poprzednie wykończenia, olej lub lakier. Upewnij się, że nie pozostał żaden ślad po tym wykończeniu.
Krok 3. Dokładnie wymieszaj olej przed nałożeniem.
Nawet twardy olej woskowy, który wydaje się być bardzo jednorodny, zawiera różne składniki. Oznacza to, że jeśli puszka stoi przez dłuższy czas, zawartość oddziela się, a cięższe składniki osiadają na dnie puszki.
Aby uzyskać optymalny i równomierny efekt podczas aplikacji, przed rozpoczęciem pracy należy zawsze dokładnie wymieszać olej. Jeśli obszar do oliwienia jest duży, należy to robić od czasu do czasu przed napełnieniem kuwety.
Krok 4. Nałóż olej na drewnianą podłogę.
Do aplikacji oleju powinieneś mieć:
• ściągaczkę i małą szczoteczkę
• niepozostawiające włókien ściereczki
• rękawiczki i gumowe kalosze
Najlepiej jest zawsze wylać niewielką ilość oleju na drewnianą podłogę, a następnie rozprowadzić go ściągaczką. Należy to zrobić tak równomiernie, jak to możliwe, nie powinny pozostać kałuże oleju, ale aplikacja powinna być nadal pełna.
Najlepszym sposobem na poruszanie się po rogach podłogi jest pędzel. Wymagana jest tu szybka praca ze stałą prędkością. Ponieważ wchłanianie się oleju do podłóg drewnianych zwykle zajmuje około kwadransa, nie można pracować na dużych powierzchniach za jednym razem.
Po kwadransie nadmiar oleju z drewnianej podłogi należy zebrać szmatką. Ten proces jest następnie powtarzany dwa lub trzy razy.
W zależności od rodzaju oleju zwykle można po nim chodzić po 48 godzinach, tylko przy dywanach należy odczekać około tygodnia.
Krok 5. Wlej odpowiednią ilość oleju.
Sekret udanej aplikacji oleju polega na tym, że nałożona ilość wystarczy tylko do zwilżenia powierzchni drewna.
Zbyt dużo oleju po wyschnięciu tworzy lekko lepki film, ponieważ nie wszystko może wniknąć w drewno. Aby ograniczyć nakładaną ilość, wałek należy raz zanurzyć w oleju, a następnie ostrożnie rozwałkować po pofałdowanej powierzchni.
W ten sposób wałek jest równomiernie zwilżany olejem, a dzięki odpowiedniej wysokości włosia zawsze masz odpowiednią ilość oleju na wałku.
Krok 6. Jak nałożyć olej na podłogę drewnianą?
Wskazówka: najlepsze efekty uzyskasz nakładając olej w dwóch cienkich warstwach i pozostawiając go na noc do wyschnięcia pomiędzy warstwami.
Pierwsza warstwa oleju
Nakładanie oleju na samą podłogę drewnianą powinno być bardzo uporządkowane. Oznacza to, że zaczynasz w rogu pokoju i kładziesz ścieżkę obok ścieżki. Zawsze pracujesz w kierunku słojów drewna, a nie w dwóch kierunkach, jak w przypadku farb ściennych.
Gdy całe przewrócone drewno nie jest już nawilżone, uzupełnij olej. Idealnie, tworzy to równomierną, lekko błyszczącą warstwę oleju na drewnie. Jeśli są jakieś podejścia, wygładź je w kierunku włókien w ciągu 30 minut.
Po 8-10 godzinach schnięcia nałożyć drugą warstwę w ten sam sposób.
Druga warstwa oleju
Po wyschnięciu pierwszej warstwy (zwykle zajmuje to godzinę, ale zależy to od rodzaju drewna i jakości oleju) można nałożyć drugą. Proces jest taki sam: nakłada się cienką warstwę bez zbytniego obciążenia i robiąc to zgodnie z kierunkiem słojów drewnianej podłogi.
Ponadto, aby uzyskać piękne wykończenie, nie wahaj się przeszlifować drobnym papierem ściernym, pierwszą warstwę przed nałożeniem drugiej.
Krok 7. Osusz drewnianą podłogę.
Odczekaj 48 godzin, aż podłoga całkowicie wyschnie i pamiętaj, że ostateczna twardość drewna zostanie osiągnięta dopiero po 7 do 10 dniach. Uważaj, aby w ciągu następnych dni nie uszkodzić drewnianej podłogi.
Aby to zrobić, nie kładź dywaników na drewnie, pod nóżki mebli umieść filcowe podkładki, zakaz przeciągania mebli i uważaj, aby nie rozlać płynu na drewno.
Wreszcie, jeśli chodzi o konserwację drewnianej podłogi, musisz nanieść warstwę oleju co najmniej raz w roku.
Odczekaj około tygodnia, zanim po raz pierwszy zetrzesz świeżo naoliwioną podłogę. Czyścić drewnianą powierzchnię tylko wilgotną szmatką lub elektrostatycznymi ściereczkami przeciwpyłowymi.
Użyj miękkiej miotły odpowiedniej do podłóg drewnianych. Podłogi niewoskowane, olejowane najlepiej regularnie czyścić olejem odświeżającym.
W ten sposób ochronne działanie oleju do parkietu zostaje zachowane i nie ma konieczności ponownego szlifowania na dłuższą metę.
Jak długo wysycha olej na podłogach?
Czas całkowitego wyschnięcia oleju zależy od rodzaju drewnianej podłogi i użytego oleju. Z reguły całkowite wyschnięcie następuje w krótkim czasie od 4 do 10 godzin, czasem nawet do 12 godzin.
Ale potem podłogi muszą być używane ostrożnie przez co najmniej jeden dzień. Normalna eksploatacja podłóg drewnianych jest możliwa dopiero po tygodniu, a nawet lepiej 2.
Każde drewno (jedno więcej, drugie mniej) zawiera trochę pozostałości żywicy, więc penetracja oleju do odmian, w których jest więcej żywic (świerk, sosna, jodła) jest utrudniona. Na tej podstawie olej wysycha przez dłuższy czas, a nawet przez pewien czas może odstać od drewna (zwykle do 48 godzin).
W przypadku olejowania podłogi metodą na gorąco czas schnięcia jest o 5-7 dni krótszy.