Domy szkieletowe fakty i mity
Wokół budowy domów kanadyjskich narosło sporo legend i mitów, które najwyższa pora obalić. Warto znać prawdę, szczególnie wówczas, gdy budowa domu kanadyjskiego jest czymś, co przynajmniej przez moment przeszło nam przez myśl.
Mniejsza wytrzymałość – MIT
Technologia kanadyjska domy jest popularna, dzięki swojej prostocie. Pierwszy mit dotyczy tego, że skoro konstrukcja szkieletowa jest prosta i oparta głównie na drewnie, musi być mniej wytrzymała. To nie jest prawda! Zanim dostaniemy pozwolenie na budowę domu w naszej strefie klimatycznej, musimy udowodnić, że jest on wytrzymały i bezpieczny dla użytkownika. Również bardzo silne wiatry orkanowe nie zniszczą domu, natomiast zawalenie się dachu pod wpływem wichury jest tak samo prawdopodobne, jak przy zwykłej konstrukcji.
Dom kanadyjski jest łatwopalny – MIT
Jeśli chodzi o domy szkieletowe fakty i mity – ten zdecydowanie jest w czołówce. Jesteśmy bowiem przekonani o tym, że skoro dom jest drewniany, to łatwo może ulec zniszczeniu przez pożar. Ten mit można jednak bardzo łatwo obalić. Wszystkie profesjonalne firmy dbają o to, by materiały do budowy domów były wysokiej klasy ognioodporności. Wszystkie ściany zarówno te na zewnątrz domu jak i wewnątrz, muszą być zgodne z przewidzianymi normami. Specjaliści już od lat dbają o to, by zabezpieczyć domy przed takim zagrożeniem, który niestety jest bardzo niszczycielski.
W domu szkieletowym panuje wilgoć – MIT
Drewno do budowy tego typu domów musi być bardzo dobrze wysuszone, a następnie zabezpieczone. Poza tym dzięki solidnym fundamentom, które są podstawą przy przedsięwzięciu jakim jest budowa domu kanadyjskiego wilgoć od spodu się nie przedostaje w łatwy sposób, zupełnie jak w domach murowanych. Dodatkowym czynnikiem jest doskonałe dopasowanie drzwi i okien, by maksymalnie go uszczelnić. Warto też wspomnieć o tym, że można zamontować odpowiednie systemy odprowadzania wody. Aby dom był energooszczędny, mechanizm ten powinien być z rekuperacją.
Dom szkieletowy jest energooszczędny – FAKT
O energooszczędności domów szkieletowych jest bardzo głośno – buduje się je obecnie z zastosowaniem najnowszych technologii i rzeczywiście są one skuteczne. Podstawą jest płyta fundamentowo-grzewcza, dzięki której opłaty za ciepło w domu podczas zimy, to koszt zwracający się już po kilku latach użytkowania. W domach szkieletowych zazwyczaj montuje się też ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki tym nowoczesnym technologiom, łatwo później sprzedać dom, bo na zieloną zabudowę jest i prawdopodobnie będzie duży popyt.