Bateria do wanny – jaką wybrać i jak o nią dbać?
Armatura łazienkowa nie jest tylko drobnym detalem, ponieważ może w elegancki sposób wpłynąć na ogólny charakter łazienki lub wręcz przeciwnie, boleśnie z nią zgrzytać. Różnorodność stylów, wykończeń i dostępnych akcesoriów niejednego może przytłoczyć, ale żeby mieć pewność, że przyniesiona ze sklepu bateria do wanny będzie odpowiednia dobrze jest zrobić plan, a do sklepu wybrać się z projektem wnętrza, nawet takim najprostszym, zrobionym samemu. To znacznie ułatwi wybór.
Na co zwrócić uwagę szukając idealnej baterii do wanny?
Zakup baterii do wanny najlepiej jest zacząć od… kupienia wanny, jeśli oczywiście jeszcze jej nie mamy. Dlaczego właśnie tak? Bo przy wyborze wanny trzeba wziąć więcej aspektów pod uwagę niż w przypadku samej baterii: rozmiar, głębokość, a także wygodę i praktyczność. Bateria do wanny jest łatwiejszym wyborem, niż wybieranie wanny do armatury. Kluczowa jest też odpowiedź na pytanie o styl łazienki. Jeśli jest nowoczesny to należy ustalić co dokładnie odzwierciedla: czy jest to minimalizm czy może glamour. W ten sposób wybór baterii nie będzie już taki trudny. Jeśli chodzi o czysto praktyczne kwestie, to trzeba się zastanowić nad tym czy bateria do wanny ma być wyposażona w prysznic ręczy. Główki prysznicowe są dostępne zarówno w bateriach ściennych, jak i nablatowych, więc projekt wanny nie stanowi ograniczeń.
Jak dbać o czystość baterii by zawsze wyglądała estetycznie?
Nowe baterie łazienkowe są nieskazitelne i pięknie się błyszczą, ale wystarczy trochę osadu z mydła i szybko tracą swoją wyjątkową urodę. Pierwszym krokiem do utrzymania baterii w czystości jest wybór najbardziej trwałej opcji. W praktyce lepiej wybrać armaturę z mosiądzu. Dzięki temu bateria do wanny będzie odporniejsza na zużycie. Regularne czyszczenie kranów jest kluczem do utrzymania ich w nienagannym stanie, ale szorstkie środki i gąbki mogą nieodwracalnie je uszkodzić. Zamiast tego lepiej jest używać miękkich ściereczek i ciepłej wody zmieszanej z płynem do mycia rąk lub naczyń. Baterie należy również wysuszyć natychmiast po ich użyciu. Po pierwsze, zacieki z wody łatwo pokazują się na niektórych wykończeniach, w tym polerowanym mosiądzu, chromie i stali nierdzewnej. A po drugie, jeśli woda ma wysoką zawartość minerałów, może powodować tworzenie się osadów, jeśli zbyt długo pozostaje na urządzeniu. Osady mineralne powodują matowienie, co może wymagać zupełnie nowej baterii. Niektórzy preferują nakładanie na armaturę specjalnego wosku, który zabezpieczy ją przed gromadzeniem się osadów, ale nie jest to jeszcze popularna metoda konserwacji.