Domy szwedzkie czy kanadyjskie?
Coraz więcej domów w Polsce powstaje dzięki zastosowaniu technologii szwedzkich albo kanadyjskich. Jest to spowodowane tym, że takie technologie w znaczący sposób pozwalają obniżyć koszty budowlanki i dzięki temu pozwalają zaoszczędzić środki finansowe. Ponadto, technologie takie są zgodne z zasadami wszechogarniającego nawoływania do podejścia ekologicznego – materiały pochodzą ze źródeł naturalnych.
Szwedzkie domki drewniane
Największą różnicą między technologią szwedzką a kanadyjską jest grubość ścian domu – w przypadku zastosowania technologii szwedzkiej. Czym jeszcze różnią się szwedzkie domki drewniane od kanadyjskich?
Ponadto, technologia szwedzka gwarantuje stawianie domów o szkielecie wykonanym ze słupków o szerokości ok. 25 cm, które wypełniane są wełną mineralną. W przypadku domów kanadyjskich, domy wznosi się z belek i desek, a słupy szkieletowe przeciętnie mają grubość ok. 14 cm. Domy szwedzkie wykonywane są bez użycia ciężkiego sprzętu, ponieważ prefabrykaty są już gotowe do wykorzystania w stawianiu domu. Elewacje w przypadku domów szwedzkich wykonuje się z drewna, można też na otoczyć budynek styropianem w taki sposób, by ulepszyć wentylację ścian. Typowa na dachu jest dachówka ceramiczna. Różnice można także zauważyć w okapach dachu – w przypadku domów szwedzkich mogą one mieć nawet i do 50 centymetrów długości, co ma zapobiec, by padający deszcz i śnieg nie niszczył ekologicznej, wykonanej z naturalnych materiałów ściany domu, i tym samym chroniły je przed wilgocią. Wewnątrz budynku wykańcza się go poprzez zastosowanie płyt wiórowych bądź gipsowych, znanych ze swoich właściwości odpornościowych na wilgoć.
W przypadku technologii kanadyjskiej – różnicą jest także czas trwania budowy, ponieważ w przeciwieństwie do technologii szwedzkiej, tutaj nie korzysta się z gotowych, prefabrykowanych materiałów. Decydując się na technologię kanadyjską, powinniśmy liczyć się z tym, że wykonanie domu zajmie odpowiednio dłuższy okres czasu. Elewacja zwykle wykończona jest z wykorzystaniem drewna, cegły albo podobnie jak w przypadku domów szwedzkich – może być pokryta styropianem i pomalowana. Pod elewacją umieszcza się specjalną folię, płyty wiórowe (o właściwościach odpornych na wilgoć), ponownie warstwę folii, opóźniacz pary, płytę gipsową i dopiero okładzinę wewnętrzną. Zadaszenie takich domów nie posiada okapów, a w oknach brak jest parapetów.
Projekty domów szwedzkich
Wydaje się, że ze względu na czas budowy, szwedzkie domy prefabrykowane są nieco lepszym rozwiązaniem od domów kanadyjskich. Projekty domów szwedzkich zachwycają i zachęcają dodatkowo swoją estetyką do wzięcia pod uwagę stworzenia własnego domu właśnie z wykorzystaniem takiej technologii. Są one również bezpieczne dla środowiska, ekologiczne, a także całkowicie bezpieczne dla wszystkich osób zamieszkujących taki budynek – w ich produkcji nie wykorzystuje się związków niebezpiecznych dla zdrowia. Szwedzkie domy szkieletowe prezentują się nad wyraz znakomicie i zachęcają także swoim niskim kosztem i krótkim czasem wykonania do podjęcia decyzji o skorzystaniu z takiego rozwiązania.