Zastosowanie konstrukcji stalowych
Jak sama nazwa wskazuje konstrukcje stalowe wykonane są ze stali. Najczęściej takie rozwiązania stosuje się w budownictwie przemysłowym, ponieważ są doskonałą bazą do tworzenia hal produkcyjnych i magazynowych, a więc obiektów, które z założenia mają bardzo dużą powierzchnię. Elementy stalowe są lekkie i wytrzymałe zarazem, a do tego ich możliwości projektowe są niemal nieograniczone. Do tego dochodzi aspekt finansowy – konstrukcje stalowe są tańsze niż murowane i drewniane.
Co to jest konstrukcja stalowa?
Do końca XIX wieku stal była głównie wykorzystywana do produkcji sztućców, narzędzi i broni. Sama technologia była droga i niedoskonała. Dopiero wynalezienie procesu konwertorowego zrewolucjonizowało cały przemysł stalowy. Dzisiaj stal jest obecna w naszym życiu niemal na każdym kroku – kupujemy naczynia ze stali nierdzewnej w supermarkecie, którego konstrukcja wykonana jest ze stali, a jakby tego było mało, jedziemy na zakupy samochodem ze stalową karoserią po stalowym moście.
Konstrukcją stalową można, zatem nazwać obiekt budowlany, którego poszczególne elementy zostały wykonane ze stali, np. szkielet czy strop. Cechą charakterystyczną takich budynków jest to, że powstają z prefabrykatów, dzięki temu sama budowa nie jest aż tak czasochłonna jak w przypadku tradycyjnej technologii murowanej.
Gdzie sprawdzą się konstrukcje stalowe?
Przedsiębiorcy chętnie korzystają z konstrukcji stalowych, ponieważ mają szerokie zastosowanie i można je budować na stałe lub tymczasowo. Idealnie nadają się do rozbudowy już istniejących budynków. Na uwagę zasługuje fakt, że na teren budowy konstrukcje stalowe przyjeżdżają w formie gotowych elementów i są składane na miejscu. W ten sposób buduje się hale magazynowe i produkcyjne, a także sklepy wielkopowierzchniowe, hangary czy obiekty sportowe. Ogromną zaletą jest wszechstronność zastosowania i możliwość dostosowania konstrukcji do indywidualnych potrzeb. Konstrukcje stalowe sprawdzą się również przy mniejszych projektach. Można z nich wykonać kominy, kontenery, barierki, ciągi komunikacyjne, a nawet budynki mieszkalne, schody i drzwi.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Najczęściej konstrukcje stalowe można podzielić na trzy grupy:
konstrukcje szkieletowe – prętowe – stosuje się je przy budowie niskich i wysokich budynków, w tym hal i wieżowców;
konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe – najczęściej można je spotkać w takich projektach jak wiszące mosty;
konstrukcje powierzchniowe – znajdują zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju zbiorników.