Dom murowany czy szkieletowy

Lata 90 ubiegłego stulecia były okresem, w którym to polski rynek budowlany próbowały zawojować konstrukcje szkieletowe. Miał to być swoisty schyłek budownictwa murowanego, które bez wątpienia w Polsce jest najpopularniejsze, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Przez lata domy drewniane kanadyjskie (oparte na konstrukcji szkieletowej) były wyśmiewane za prostotę swojej formy. Na przestrzeni lat wytworzyło się mnóstwo zupełnie absurdalnych mitów, które spowodowały tak naprawdę, że do dzisiaj wybór odpowiedniej konstrukcji dla nowego domu stanowi nie lada wyzwanie. Jaka jednak jest w rzeczywistości? Czy domy drewniane szkieletowe naprawdę są takim złym wyborem w polskich warunkach klimatycznych?

 

Lekkość konstrukcji szkieletowej nie świadczy o jej niskiej trwałości

Widząc proces budowy domu opartego o konstrukcję szkieletową, nie da się oprzeć wrażeniu, że drewniana kratownica to bardzo niska trwałość, i tak właśnie narodził się mit przemawiający na niekorzyść takich budynków. Dobrze zaprojektowana konstrukcja, oparta na porządnym drewnie, może być jednak równie wytrzymała, jak konstrukcja murowana. Choć powszechnie przyjmuje się, że domy kanadyjskie buduje się na 50 lat, to dbałość o budynek, jego odpowiednia konserwacja i remonty robione na czas wydłużą tę żywotność naprawdę znacząco.

 

Niska cena wykonania domu szkieletowego pod klucz to największa zaleta

Stawiając na szali domy szkieletowe oraz murowane przede wszystkim rzuca nam się w oczy różnica w cenie. Wybudowanie domu murowanego nie tylko zajmuje mnóstwo czasu i jest skomplikowane, ale przede wszystkim w wielu przypadkach kosztuje ogromne wręcz pieniądze. Silne przywiązanie do takich konstrukcji w Polsce sprawia, że mnóstwo osób budujących swój pierwszy dom w życiu, stawia na rozwiązanie ponad własne możliwości finansowe. To między innymi z tego powodu tak wiele osób żyje w domach, w których toczy się wieczna budowa i nieustający remont. Niedokończone przez brak funduszy budynki, są później latami doprowadzane do takiego stanu, jaki zakładał projekt. Kiedy szczęśliwie udaje się taki dom ukończyć, często okazuje się, że fragment, który powstał na początku, już wymaga remontu i rozpoczyna się błędne koło.

W konstrukcjach domów kanadyjskich nie ma tego problemu. Kiedy domy murowane buduje się przeciętnie dwa sezony, budynek szkieletowy można wykonać nawet w niecały jeden sezon i w zasadzie od razu po zakończeniu budowy wprowadzić się do niego. Oczywiście istotną zaletą jest również cena, o której wspominaliśmy wcześniej. Szkielet budynku z drewna można łatwo wykonać w krótkim czasie, a jego niska waga sprawia, że i same fundamenty są dużo lżejsze, zmniejszając cenę inwestycji i przyspieszając czas jej realizacji. Na tym jednak nie koniec. Aby wykończyć domy drewniane szkieletowe, należy je tylko ocieplić oraz wyłożyć ściany wewnętrzne płytami kartonowo-gipsowymi. Nie ma tutaj problemu mokrych tynków i tygodni zmarnowanych na wyczekiwanie końca procesu doprowadzenia wnętrza do stanu używalności. Lekka konstrukcja szkieletowa z powodzeniem nadaje się także do wykonania estetycznej elewacji, takiej jak przy domach murowanych.

 

Podstawowe właściwości domów szkieletowych i murowanych

Czas przejść jednak do konkretów, a więc do najważniejszych właściwości obu rodzajów konstrukcji, które niejednokrotnie są podstawą do podjęcia decyzji o budowie. Ciepłochłonność, przepuszczalność pary wodnej, zdolność do akumulacji ciepła oraz dźwiękoszczelność to jedne z najważniejszych cech, które pozwalają na komfortowe życie w naszych domach. Jak w tych parametrach prezentują się domy drewniane kanadyjskie na tle murowanych?

 

Dobrze wykonana konstrukcja domu kanadyjskiego będzie energooszczędna

Choć konstrukcja szkieletowa jest lekka i prosta, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jej wykorzystaniem zbudować dom energooszczędny, który nie będzie powodował zawirowań w portfelu w okresie zimowym. Choć standardowa przenikalność ciepła ścian drewnianych, utrzymująca się na poziomie 0,26 W/m2 nie wygląda imponująco, to jednak bardzo łatwo można ją poprawić poprzez dodatkowe ocieplenie. Należy pamiętać o tym, że samo postawienie konstrukcji szkieletowej jest bardzo tanie i nawet dodając do tego koszta ocieplenia, wciąż jesteśmy dużo do przodu względem domu murowanego, nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie. Dodatkowej uwagi wymagają jedynie konstrukcje oparte na stali, gdzie profile tworzą niewielkie mostki cieplne. Tutaj należy więc dodatkowo pomyśleć o ociepleniu i zabezpieczeniu przed wilgocią właśnie tych miejsc.

 

Budowa domu kanadyjskiego wymaga projektu dobrej wentylacji

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku przepuszczalności przez konstrukcję pary wodnej, która w zasadzie nie występuje. Rodzi to oczywiście konieczność stosowania specjalnej folii ochronnej od wewnątrz budynku. Podstawą jest tutaj jednak zawsze zaprojektowanie dobrego systemu wentylacji wewnętrznej. Jeśli ten będzie funkcjonował sprawnie, to w pomieszczeniach na pewno nie pojawi się problem nadmiernej wilgoci.

 

Konstrukcje szkieletowe nie akumulują ciepła

Z pozoru wadą wydaje się fakt, że konstrukcja domu kanadyjskiego nie ma zdolności do akumulacji ciepła. Zdolność ta jest na wysokim poziomie w budynkach murowanych, gdzie wyłączenie ogrzewania na noc nie powoduje nadmiernego wyziębienia wnętrza, czego niestety doświadczymy w domu szkieletowym. Nie musi być to jednak wada dla każdego. Przy zastosowaniu dobrego systemu ogrzewania okazuje się bowiem, że nagrzanie domu szkieletowego zajmuje dosłownie chwilę. W budynkach murowanych, kiedy na przykład wracamy po kilku dniach wolnego zimą, nagrzanie wnętrza na nowo jest długotrwałe, gdyż początkowo całe ciepło przejmowane jest przez ściany.

Aby poprawić nieco akumulację ciepła, producenci domów kanadyjskich nierzadko projektują w nich wewnętrzną ścianę z cegły, znajdującą się w centralnej części budynku. Taka ściana staje się naszym domowym akumulatorem i sprawia, że nawet przykręcając ogrzewanie na noc, rano wciąż we wnętrzu będzie w miarę przyjemna temperatura.

 

Ocieplone domy drewniane szkieletowe na pewno będą ciche

Wielu krytyków konstrukcji szkieletowych podkreśla bardzo niskie parametry akustyczne ścian. Teoretycznie postawienie domu murowanego w głośnej, ruchliwej okolicy, powinno zapewnić nam przyjemną ciszę we wnętrzu, gdyż mury ze swojej natury dość dobrze tłumią hałasy. Z drugiej jednak strony w naszych warunkach klimatycznych drewniane domy kanadyjskie i tak zawsze się ociepla, najczęściej wełną mineralną. To właśnie ocieplenie w tym przypadku ma doskonałe właściwości akustyczne, chroniąc wnętrze domu przed hałasami wcale nie gorzej niż tradycyjne mury.

 

Wykonanie domu szkieletowego pod klucz jest szybsze niż murowanego

W przypadku wnętrz popularnych „kanadyjczyków” za zaletę należy uznać fakt, że można je w ekspresowym tempie wykończyć. W domach murowanych, zanim zajmiemy się malowaniem, tapetowaniem czy układaniem płytek na ścianach, musimy przejść długotrwały i mokry proces tynkowania. W konstrukcjach szkieletowych zazwyczaj stosuje się po prostu płytę karton-gips, która zakrywa cały szkielet i której montaż jest wręcz dziecinnie prosty. Również w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka, gdzie jest dużo wilgoci, możemy stosować tę płytę, gdyż na rynku znajdziemy rozwiązania wodoodporne.

Największą uciążliwość w domach szkieletowych stanowi montaż ciężkich szafek na ścianach. Płyta kartonowo-gipsowa nie utrzyma oczywiście takiego ciężaru. Umiejscowienie ciężkich rzeczy na ścianach najlepiej więc planować na etapie budowy domu kanadyjskiego. W miejscach, gdzie będzie miała znajdować się szafka, producent domów kanadyjski zastosuje specjalne poprzeczki w konstrukcji budynku, do których następnie przykręca się meble. Na płytach można oczywiście z powodzeniem kłaść płytki ceramiczne, a i nie ma żadnych problemów z wykończeniem szkieletowego budynku boazerią.

 

Szybki i bezproblemowy montaż instalacji w domu kanadyjskim

Konstrukcja szkieletowa zyskuje ogromną przewagę względem murowanej, również pod kątem łatwości montażu instalacji. W budynkach murowanych należy wykuwań tunele pod przewody oraz rury, czego nie doświadczymy w lekkiej konstrukcji domu kanadyjskiego. Tutaj całą instalację można bardzo łatwo chować w samej konstrukcji, a następnie całość przykrywać płytami kartonowo-gipsowymi. Dodatkową zaletą jest fakt, że w przypadku jakiejkolwiek awarii instalacji nie ma konieczności kucia ścian. Zerwanie konkretnej płyty ze ściany, a następnie wstawienie nowej po naprawie jest nie tylko szybsze niż kucie ścian, ale i tańsze.

 

Konstrukcje szkieletowe wymagają nowoczesnych systemów ogrzewania

Bardzo wyraźna różnica pomiędzy drewnianymi domami kanadyjskimi a murowanymi pojawia się w przypadku sposobu ogrzewania obu rodzajów budynków. Różnica wynika tutaj przede wszystkim z braku akumulacji ciepła przez ściany konstrukcji szkieletowej, o czym wspominaliśmy już wcześniej. W budynkach murowanych całe ciepło z systemu ogrzewania początkowo jest przyjmowane przez ściany, a dopiero później zaczynamy odczuwać komfort termiczny w samym wnętrzu. Ponieważ ściany dobrze się nagrzewają i długo utrzymują ciepło, to z powodzeniem można stosować w budynkach murowanych ogrzewanie podłogowe, rozwiązanie ekonomiczne, ale niestety kompletnie niesprawdzające się w budynkach szkieletowych.

W domach szkieletowych należy zastosować ogrzewanie powietrzne, a więc chociażby piece olejowe lub gazowe, które w tym przypadku sprawdzają się najlepiej. Inwestując w system ogrzewania, należy jednak wybierać rozwiązania, które wyposażone są w dobrej jakości elektroniczne systemy sterowania. Cały system musi być precyzyjny i bardzo dynamicznie reagować na zmiany temperatury we wnętrzu. Inwestycja w dobre ogrzewanie sprawi, że w drewnianym domu szkieletowym będzie równie ciepło, jak we wnętrzach murowanych, a i jednocześnie ogrzewanie nie będzie kosztowne w eksploatacji. Naturalnie należy tutaj stawiać na systemy ogrzewania wodnego, stosując do tego w pomieszczeniach grzejniki, które wykazują się bardzo niską bezwładnością cieplną, a więc wręcz natychmiastowo reagują na zmianę temperatury we wnętrzu.

Wyjściem alternatywnym jest tutaj zakup pieców akumulacyjnych, a więc zastosowanie ogrzewania elektrycznego. Nie da się ukryć tego, że konstrukcja domu szkieletowego jest wręcz idealna do takiego rozwiązania, ale z drugiej strony koszty ogrzewania elektrycznego są stosunkowo wysokie i szczególnie przy większych budynkach będzie ono stanowiło spore obciążenie dla domowego budżetu.

 

Inwestujemy w dom na lata czy może na określony czas?

Tak naprawdę jednak wybór konstrukcji drewnianego domu szkieletowego albo też murowanego, powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi planami na przyszłość oraz ogólnymi potrzebami. Nie da się ukryć tego, że budynki murowane mogą przetrwać nawet wiele pokoleń, jeśli oczywiście odpowiednio się o nie dba. Konstrukcje murowane z pewnością będą więc lepszą inwestycją dla tych osób, które myślą przyszłościowo i planują na przykład przekazać budynek w spadku czy w darowiźnie swoim dzieciom bądź wnukom.

Pod kątem ceny oraz szybkości wygrywa jednak budowa domu kanadyjskiego, stając się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób młodych. Posiłkując się kredytem na budowę domu, nie będzie trzeba tak drastycznie się zadłużać. Z drugiej strony ludzie młodzi chętnie podróżują dzisiaj za pracą i lepszymi perspektywami na życie. Tanie wybudowanie domu szkieletowego sprawia, że bez skrupułów będzie się można z niego wyprowadzić po kilkunastu latach, sprzedać i częściowo sfinansować tym samym nową nieruchomość.

Nie ulega wątpliwości to, że wprowadzając się do wykonanego pod klucz domu szkieletowego, który został dobrze zaprojektowany i wykonany z porządnych materiałów, nie odczujemy w zasadzie żadnej różnicy w stosunku do komfortu życia znanego z budynków murowanych. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii do ogrzewania oraz zastosowaniu dobrej klasy ocieplenia całego budynku, nie będziemy stratni również na kosztach utrzymania takiego budynku, oczywiście względem budynków murowanych.

Dom murowany czy szkieletowy

Dom murowany czy szkieletowy?

Lata 90 ubiegłego stulecia były okresem, w którym to polski rynek budowlany próbowały zawojować konstrukcje szkieletowe. Miał to być swoisty schyłek budownictwa murowanego, które bez wątpienia w Polsce jest najpopularniejsze, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Przez lata domy drewniane kanadyjskie (oparte na konstrukcji szkieletowej) były wyśmiewane za prostotę swojej formy. Na przestrzeni lat wytworzyło się mnóstwo zupełnie absurdalnych mitów, które spowodowały tak naprawdę, że do dzisiaj wybór odpowiedniej konstrukcji dla nowego domu stanowi nie lada wyzwanie. Jaka jednak jest w rzeczywistości? Czy domy drewniane szkieletowe naprawdę są takim złym wyborem w polskich warunkach klimatycznych?

 

Lekkość konstrukcji szkieletowej nie świadczy o jej niskiej trwałości

Widząc proces budowy domu opartego o konstrukcję szkieletową, nie da się oprzeć wrażeniu, że drewniana kratownica to bardzo niska trwałość, i tak właśnie narodził się mit przemawiający na niekorzyść takich budynków. Dobrze zaprojektowana konstrukcja, oparta na porządnym drewnie, może być jednak równie wytrzymała, jak konstrukcja murowana. Choć powszechnie przyjmuje się, że domy kanadyjskie buduje się na 50 lat, to dbałość o budynek, jego odpowiednia konserwacja i remonty robione na czas wydłużą tę żywotność naprawdę znacząco.

 

Niska cena wykonania domu szkieletowego pod klucz to największa zaleta

Stawiając na szali domy szkieletowe oraz murowane przede wszystkim rzuca nam się w oczy różnica w cenie. Wybudowanie domu murowanego nie tylko zajmuje mnóstwo czasu i jest skomplikowane, ale przede wszystkim w wielu przypadkach kosztuje ogromne wręcz pieniądze. Silne przywiązanie do takich konstrukcji w Polsce sprawia, że mnóstwo osób budujących swój pierwszy dom w życiu, stawia na rozwiązanie ponad własne możliwości finansowe. To między innymi z tego powodu tak wiele osób żyje w domach, w których toczy się wieczna budowa i nieustający remont. Niedokończone przez brak funduszy budynki, są później latami doprowadzane do takiego stanu, jaki zakładał projekt. Kiedy szczęśliwie udaje się taki dom ukończyć, często okazuje się, że fragment, który powstał na początku, już wymaga remontu i rozpoczyna się błędne koło.

W konstrukcjach domów kanadyjskich nie ma tego problemu. Kiedy domy murowane buduje się przeciętnie dwa sezony, budynek szkieletowy można wykonać nawet w niecały jeden sezon i w zasadzie od razu po zakończeniu budowy wprowadzić się do niego. Oczywiście istotną zaletą jest również cena, o której wspominaliśmy wcześniej. Szkielet budynku z drewna można łatwo wykonać w krótkim czasie, a jego niska waga sprawia, że i same fundamenty są dużo lżejsze, zmniejszając cenę inwestycji i przyspieszając czas jej realizacji. Na tym jednak nie koniec. Aby wykończyć domy drewniane szkieletowe, należy je tylko ocieplić oraz wyłożyć ściany wewnętrzne płytami kartonowo-gipsowymi. Nie ma tutaj problemu mokrych tynków i tygodni zmarnowanych na wyczekiwanie końca procesu doprowadzenia wnętrza do stanu używalności. Lekka konstrukcja szkieletowa z powodzeniem nadaje się także do wykonania estetycznej elewacji, takiej jak przy domach murowanych.

 

Podstawowe właściwości domów szkieletowych i murowanych

Czas przejść jednak do konkretów, a więc do najważniejszych właściwości obu rodzajów konstrukcji, które niejednokrotnie są podstawą do podjęcia decyzji o budowie. Ciepłochłonność, przepuszczalność pary wodnej, zdolność do akumulacji ciepła oraz dźwiękoszczelność to jedne z najważniejszych cech, które pozwalają na komfortowe życie w naszych domach. Jak w tych parametrach prezentują się domy drewniane kanadyjskie na tle murowanych?

 

Dobrze wykonana konstrukcja domu kanadyjskiego będzie energooszczędna

Choć konstrukcja szkieletowa jest lekka i prosta, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jej wykorzystaniem zbudować dom energooszczędny, który nie będzie powodował zawirowań w portfelu w okresie zimowym. Choć standardowa przenikalność ciepła ścian drewnianych, utrzymująca się na poziomie 0,26 W/m2 nie wygląda imponująco, to jednak bardzo łatwo można ją poprawić poprzez dodatkowe ocieplenie. Należy pamiętać o tym, że samo postawienie konstrukcji szkieletowej jest bardzo tanie i nawet dodając do tego koszta ocieplenia, wciąż jesteśmy dużo do przodu względem domu murowanego, nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie. Dodatkowej uwagi wymagają jedynie konstrukcje oparte na stali, gdzie profile tworzą niewielkie mostki cieplne. Tutaj należy więc dodatkowo pomyśleć o ociepleniu i zabezpieczeniu przed wilgocią właśnie tych miejsc.

 

Budowa domu kanadyjskiego wymaga projektu dobrej wentylacji

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku przepuszczalności przez konstrukcję pary wodnej, która w zasadzie nie występuje. Rodzi to oczywiście konieczność stosowania specjalnej folii ochronnej od wewnątrz budynku. Podstawą jest tutaj jednak zawsze zaprojektowanie dobrego systemu wentylacji wewnętrznej. Jeśli ten będzie funkcjonował sprawnie, to w pomieszczeniach na pewno nie pojawi się problem nadmiernej wilgoci.

 

Konstrukcje szkieletowe nie akumulują ciepła

Z pozoru wadą wydaje się fakt, że konstrukcja domu kanadyjskiego nie ma zdolności do akumulacji ciepła. Zdolność ta jest na wysokim poziomie w budynkach murowanych, gdzie wyłączenie ogrzewania na noc nie powoduje nadmiernego wyziębienia wnętrza, czego niestety doświadczymy w domu szkieletowym. Nie musi być to jednak wada dla każdego. Przy zastosowaniu dobrego systemu ogrzewania okazuje się bowiem, że nagrzanie domu szkieletowego zajmuje dosłownie chwilę. W budynkach murowanych, kiedy na przykład wracamy po kilku dniach wolnego zimą, nagrzanie wnętrza na nowo jest długotrwałe, gdyż początkowo całe ciepło przejmowane jest przez ściany.

Aby poprawić nieco akumulację ciepła, producenci domów kanadyjskich nierzadko projektują w nich wewnętrzną ścianę z cegły, znajdującą się w centralnej części budynku. Taka ściana staje się naszym domowym akumulatorem i sprawia, że nawet przykręcając ogrzewanie na noc, rano wciąż we wnętrzu będzie w miarę przyjemna temperatura.

 

Ocieplone domy drewniane szkieletowe na pewno będą ciche

Wielu krytyków konstrukcji szkieletowych podkreśla bardzo niskie parametry akustyczne ścian. Teoretycznie postawienie domu murowanego w głośnej, ruchliwej okolicy, powinno zapewnić nam przyjemną ciszę we wnętrzu, gdyż mury ze swojej natury dość dobrze tłumią hałasy. Z drugiej jednak strony w naszych warunkach klimatycznych drewniane domy kanadyjskie i tak zawsze się ociepla, najczęściej wełną mineralną. To właśnie ocieplenie w tym przypadku ma doskonałe właściwości akustyczne, chroniąc wnętrze domu przed hałasami wcale nie gorzej niż tradycyjne mury.

 

Wykonanie domu szkieletowego pod klucz jest szybsze niż murowanego

W przypadku wnętrz popularnych „kanadyjczyków” za zaletę należy uznać fakt, że można je w ekspresowym tempie wykończyć. W domach murowanych, zanim zajmiemy się malowaniem, tapetowaniem czy układaniem płytek na ścianach, musimy przejść długotrwały i mokry proces tynkowania. W konstrukcjach szkieletowych zazwyczaj stosuje się po prostu płytę karton-gips, która zakrywa cały szkielet i której montaż jest wręcz dziecinnie prosty. Również w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka, gdzie jest dużo wilgoci, możemy stosować tę płytę, gdyż na rynku znajdziemy rozwiązania wodoodporne.

Największą uciążliwość w domach szkieletowych stanowi montaż ciężkich szafek na ścianach. Płyta kartonowo-gipsowa nie utrzyma oczywiście takiego ciężaru. Umiejscowienie ciężkich rzeczy na ścianach najlepiej więc planować na etapie budowy domu kanadyjskiego. W miejscach, gdzie będzie miała znajdować się szafka, producent domów kanadyjski zastosuje specjalne poprzeczki w konstrukcji budynku, do których następnie przykręca się meble. Na płytach można oczywiście z powodzeniem kłaść płytki ceramiczne, a i nie ma żadnych problemów z wykończeniem szkieletowego budynku boazerią.

 

Szybki i bezproblemowy montaż instalacji w domu kanadyjskim

Konstrukcja szkieletowa zyskuje ogromną przewagę względem murowanej, również pod kątem łatwości montażu instalacji. W budynkach murowanych należy wykuwań tunele pod przewody oraz rury, czego nie doświadczymy w lekkiej konstrukcji domu kanadyjskiego. Tutaj całą instalację można bardzo łatwo chować w samej konstrukcji, a następnie całość przykrywać płytami kartonowo-gipsowymi. Dodatkową zaletą jest fakt, że w przypadku jakiejkolwiek awarii instalacji nie ma konieczności kucia ścian. Zerwanie konkretnej płyty ze ściany, a następnie wstawienie nowej po naprawie jest nie tylko szybsze niż kucie ścian, ale i tańsze.

 

Konstrukcje szkieletowe wymagają nowoczesnych systemów ogrzewania

Bardzo wyraźna różnica pomiędzy drewnianymi domami kanadyjskimi a murowanymi pojawia się w przypadku sposobu ogrzewania obu rodzajów budynków. Różnica wynika tutaj przede wszystkim z braku akumulacji ciepła przez ściany konstrukcji szkieletowej, o czym wspominaliśmy już wcześniej. W budynkach murowanych całe ciepło z systemu ogrzewania początkowo jest przyjmowane przez ściany, a dopiero później zaczynamy odczuwać komfort termiczny w samym wnętrzu. Ponieważ ściany dobrze się nagrzewają i długo utrzymują ciepło, to z powodzeniem można stosować w budynkach murowanych ogrzewanie podłogowe, rozwiązanie ekonomiczne, ale niestety kompletnie niesprawdzające się w budynkach szkieletowych.

W domach szkieletowych należy zastosować ogrzewanie powietrzne, a więc chociażby piece olejowe lub gazowe, które w tym przypadku sprawdzają się najlepiej. Inwestując w system ogrzewania, należy jednak wybierać rozwiązania, które wyposażone są w dobrej jakości elektroniczne systemy sterowania. Cały system musi być precyzyjny i bardzo dynamicznie reagować na zmiany temperatury we wnętrzu. Inwestycja w dobre ogrzewanie sprawi, że w drewnianym domu szkieletowym będzie równie ciepło, jak we wnętrzach murowanych, a i jednocześnie ogrzewanie nie będzie kosztowne w eksploatacji. Naturalnie należy tutaj stawiać na systemy ogrzewania wodnego, stosując do tego w pomieszczeniach grzejniki, które wykazują się bardzo niską bezwładnością cieplną, a więc wręcz natychmiastowo reagują na zmianę temperatury we wnętrzu.

Wyjściem alternatywnym jest tutaj zakup pieców akumulacyjnych, a więc zastosowanie ogrzewania elektrycznego. Nie da się ukryć tego, że konstrukcja domu szkieletowego jest wręcz idealna do takiego rozwiązania, ale z drugiej strony koszty ogrzewania elektrycznego są stosunkowo wysokie i szczególnie przy większych budynkach będzie ono stanowiło spore obciążenie dla domowego budżetu.

 

Inwestujemy w dom na lata czy może na określony czas?

Tak naprawdę jednak wybór konstrukcji drewnianego domu szkieletowego albo też murowanego, powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi planami na przyszłość oraz ogólnymi potrzebami. Nie da się ukryć tego, że budynki murowane mogą przetrwać nawet wiele pokoleń, jeśli oczywiście odpowiednio się o nie dba. Konstrukcje murowane z pewnością będą więc lepszą inwestycją dla tych osób, które myślą przyszłościowo i planują na przykład przekazać budynek w spadku czy w darowiźnie swoim dzieciom bądź wnukom.

Pod kątem ceny oraz szybkości wygrywa jednak budowa domu kanadyjskiego, stając się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób młodych. Posiłkując się kredytem na budowę domu, nie będzie trzeba tak drastycznie się zadłużać. Z drugiej strony ludzie młodzi chętnie podróżują dzisiaj za pracą i lepszymi perspektywami na życie. Tanie wybudowanie domu szkieletowego sprawia, że bez skrupułów będzie się można z niego wyprowadzić po kilkunastu latach, sprzedać i częściowo sfinansować tym samym nową nieruchomość.

Nie ulega wątpliwości to, że wprowadzając się do wykonanego pod klucz domu szkieletowego, który został dobrze zaprojektowany i wykonany z porządnych materiałów, nie odczujemy w zasadzie żadnej różnicy w stosunku do komfortu życia znanego z budynków murowanych. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii do ogrzewania oraz zastosowaniu dobrej klasy ocieplenia całego budynku, nie będziemy stratni również na kosztach utrzymania takiego budynku, oczywiście względem budynków murowanych.

- - -
Adres:
ul. Poniatowskiego 21,
64-130 Rydzyna
Godziny otwarcia:
pon-pt: 7:00-18:00
sb: 7:00-15:00
Zadzwoń:
(+48) 694 079 562
- - -